Malowanie parkietu

W wielu mieszkaniach są parkiety. Wykonane z dobrej jakości drewna, będą służyć jeszcze wiele lat. Drewnianą podłogę można odnowić, nakładając na nią lakier, lazurę, bejcę lub olej. Dobór właściwego lakieru lub innego produktu do drewna ma wpływ na to, jak podłoga wygląda i jak będzie się prezentowała przez lata użytkowania. W sklepach znajdziemy lakiery wodne i rozpuszczalnikowe, a także lakiery poliuretanowe, akrylowe i łączące właściwości ich obu. Jak je nakładać?

Odnawiamy parkiet. Jak nakłada się lakier?

Jakość powłoki utworzonej przez lakier zależy nie tylko od tego, jaki produkt wybierzmy, lecz także od tego, jak go nałożymy. Przed malowaniem parkietu, podłogę trzeba zamieść i umyć, by przypadkowo pozostawione kamyki nie zniszczyły cyklinarki. Parkiet trzeba wycyklinować, co sprawi, że podłoga będzie gładka i pozbawiona plam. Koniecznie trzeba ją oczyścić z kurzu i pyłków, które mogą spowodować nieestetyczne grudki, jeśli nałożymy na nie lakier. Dobrej jakości lakiery nie wymagają podkładów, ale trzeba pamiętać, by przed malowaniem dobrze wymieszać składniki, mocno potrząsając puszką. Jeśli nakładamy lakier poliuretanowy, wcześniej musimy nałożyć grunt. Nakładamy dwie lub trzy warstwy preparatu pamiętając, by między kolejnymi malowaniami lakier dobrze wysechł.

Jakie lakiery do podłogi znajdziemy w sklepach? Jak dobrać lakier?

W sklepach znajdziemy lakiery rozpuszczalnikowe i na bazie wody. Lakier rozpuszczalnikowy tworzy powłoki twarde, odporne na uszkodzenia, wilgoć i działania detergentów. Jego głównym składnikiem jest rozpuszczalnik, który ma charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach wydzielający się podczas wysychania powierzchni. Wśród rozpuszczalnikowych lakierów do podłóg wyróżniamy lakiery olejno-żywiczne, które są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Za najlepsze uważa się lakiery poliuretanowe występują w wersji jedno- lub dwuskładnikowej, które są bardzo elastyczne i odporne na wilgoć. W lakierach wodnych rozpuszczalnikiem jest woda. Bardzo popularne są akrylowe lakiery do podłogi, które są przezroczyste i nie zmieniają koloru drewna. Mają małą odporność na ścieranie, więc lepiej nie nakładać ich w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu.

Czytaj również  Letnie wakacyjne kolory – jak je łączyć

Nie tylko lakier. Jak jeszcze można zabezpieczyć podłogi?

Na drewniane podłogi można nałożyć także olej, który nie zmienia barwy drewna. Tworzy powłoki, które nie są bardzo odporne na zmywanie i ścieranie . Nakładanie oleju trzeba powtarzać co dwa lata. Nałożenie lakieru może poprzedzić także wtarcie w parkiet bejcy, która jest wodnym roztworem barwników i substancji ochronnych. Preparat dobrze wnika w głębsze warstwy drewna, umożliwiając doprowadzenie tam substancji ochronnych i barwiących. Barwniki są rozcieńczone, dzięki czemu preparat podkreśla usłojenia drewna. Zmieniamy barwę drewna, ale jego struktura jest widoczna. Do malowania podłóg drewnianych można stosować także specjalne farby odporne na ścieranie i szorowanie. Odpowiednie będą farby ftalowe, których spoiwem jest żywica alkidowa, a rozcieńczalnikiem najczęściej benzyna lakowa. Takie farby nie zawierają szkodliwych związków chromu i ołowiu.

Jeśli odpowiednio zakonserwujemy drewnianą podłogę, będzie długo pięknie wyglądać. Najlepiej wybrać dobry lakier, które utworzy trwałą i odporną na ścieranie powłokę.