Letnie kolory w mieszkaniu

Wiosna to czas, gdy większość z nas planuje mniejsze lub większe remonty. A jak remont, to obowiązkowe malowanie. Z większą uwagą śledzimy reklamy telewizyjne i bardziej przyglądamy się wnętrzom serialowych mieszkań. Z zainteresowaniem słuchamy nowych pomysłów na aranżację mieszkań koleżanek w pracy i sami wyruszamy na sobotnie spacery wśród regałów marketów budowlanych.

Mnogość kolorów farb może przyprawić o ból głowy, a nowoczesne procesy produkcyjne sprawiają, że są one odporne na plamy i utrzymują barwę przez wiele lat. Podczas rozmowy ze sprzedawcą, który doradza nam, jaki rodzaj farby będzie odpowiedni dla kuchni, a jaki dla salonu uświadamiamy sobie, że ten pozornie prosty remont będzie jednak wielkim wyznaniem. Dla pocieszenia warto dodać, że ten problem jest powszechny i dotyczy większość ludzi oraz, że następne odświeżenia wnętrza będzie wiązało się z identycznymi dylematami.

Postaw na jasne barwy

Wiele osób twierdzi, że zastosowanie jasnych kolorów farb jest niepraktyczne i wiąże się z większymi wydatkami, które generuje częstsze malowanie wnętrz. Oczywiście jest w tym ziarnko prawdy, ale warto spojrzeć na pozytywne aspekty stosowania jasnych barw. Po pierwsze wybierając coś z dużej palety letnich kolorów farb optycznie powiększmy wnętrza, co ma niebagatelne znaczenie biorąc pod uwagę średni metraż mieszkań w naszym kraju. Drugim nie mniej ważnym argumentem jest fakt, że jasne kolory są bardziej optymistyczne i pozwalają lepiej odpocząć oczom, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i pozwala się odpowiednio zrelaksować. Oczywiście nie sugerujemy stosowania zimnej szpitalnej bieli, ale raczej złamanie jej żółtym lub szarym pigmentem, co nada naszym wnętrzom bardziej domowego charakteru. Myśląc o letnich kolorach farb obok żółci nie możemy zapomnieć o kolorze pomarańczowym, czerwonym czy wreszcie zielonym. Sypialnia w kolorze seledynowym lub delikatny różu na pierwszy rzut oka będzie dla wielu panów zbyt dziewczęca, ale przyciemnione światło zmieniające ją w buduar pani domu szybko pozwoli zapomnieć o pierwszym wrażeniu.

Czytaj również  Jak wybrać meble do biura?

Kolory farb w różnych pomieszczeniach

Barwy lata warto wprowadzić szczególnie do kuchni, czy tradycyjnie stonowanych kolorystycznie łazienek. Oczywiście w przypadku tych drugich musimy brać pod uwagę odcień glazury i mebli, jednak warto pozwolić sobie zaszaleć i iść wbrew tradycyjnym wyborom. Stosowanie letnich kolorów farb, o czym wspomniano już wyżej, dodaje wnętrzom domowego ciepła i wprowadza rodzinną atmosferę. Śniadanie zjedzone w zielonej jak wiosenna trawa kuchni nawet podczas jesiennej pluchy wprowadzi wszystkich domowników w optymistyczny nastrój, mimo niesprzyjających warunków panujących na zewnątrz. Zimowy wieczór spędzony w ciepłym od pomarańczowej farby salonie pozwoli zapomnieć o minusowych temperaturach i ze smakiem delektować się herbatą z cytryną.

Zamiast podsumowania

Panująca od jakiegoś czasu moda na brązy i szarości sprawiła, że wnętrza naszych mieszkań cechuje niezwykłe stonowanie, które jest charakterystyczne dla skandynawskiego minimalizmu. Jednak nie zapominajmy, że do modernistycznych mebli pasują również letnie kolory farb i cytrynowe ściany doskonale będą komponować się z brązowymi meblami, a wspominana już łazienka nie musi mieć zawsze białego sufitu. Poza tym lato w pełni, więc omijajmy ciemne, a wybierajmy tylko jasne kolory farb.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *