Kiedy i po co gruntujemy ściany?

Malowanie ścian wydaje się być prostym zajęciem, ale wcale tak nie jest, gdyż łatwe jest to tylko wtedy, gdy obserwujemy pracę dobrego malarze. Proste jest malowanie tylko gładkich i zadbanych powierzchni. W innym przypadku koniecznie trzeba decydować się na gruntowanie ścian. Dobry grunt sprawi, że farba będzie idealnie przylegać, a ściana nie będzie za bardzo jej wchłaniać.

Na czym polega gruntowanie ścian? Czy zawsze trzeba nałożyć grunt?

Gruntowanie ścian jest konieczne, jeśli mamy wątpliwości, co do tego, że ściana nie wchłonie farby, czyli produkt nie będzie się dobrze trzymał. Jeśli powłoka była wcześniej malowana, oceńmy jej stan. Często widać delikatne pęknięcia, co może oznaczać, że tynk popękał. Wystarczy także puknąć w ścianę. Głuchy odgłos oznacza, że tynk się odspoił i trzeba go skuć. Jeśli zniszczenia są małe, miejsca, w których jest ubytek, trzeba wyczyścić nałożyć na nie grunt, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju. Jeśli tynk odpada miejscowo, ale są to zbyt duże fragmenty, na ścianę można nałożyć specjalną siatkę, która sprawi, że wszystkie pęknięcia będą przykryte. Siatkę przymocowuje się do ściany nakładanym na mokro gipsem. Takie zabezpieczenie to także doskonała ochrona przed pęknięciami. Tak przygotowaną powierzchnię również trzeba poddać zabiegowi gruntowania.

Czytaj również  Inteligentne rozwiązania oświetleniowe

Czy trzeba nakładać grunt na ściany, na których jest tapeta lub warstwa olejnej farby?

Kupując stare mieszkanie, musimy przygotować się na generalny remont. Kiedyś nie przykładano dużej wagi do tego, by ściany były gładkie, a tapety wybierano po to, by przykryć wszelkie nierówności. Nie było też nowoczesnych materiałów wykończeniowych i mało kto słyszał o gruntowaniu ścian. Stare tapety bezwzględnie trzeba zerwać, co nie jest łatwym zadaniem. Przyda się urządzenie, które wytwarza parę wodną i rozmiękcza papier, co ułatwia zdzieranie. Tapety były przyklejane do ścian za pomocą farby klejowej, którą też trzeba usunąć. Niełatwo usuwa się także lamperie z farby olejnej. Zdzieranie warstwy takiej powłoki jest pracochłonne i zabiera sporo czasu, a i tak może dojść do uszkodzenia ściany. Na małych powierzchniach farbę olejną możemy usunąć za pomocą opalarki, a do większych trzeba użyć preparatu zmiękczającego farbę.

Jak przeprowadzić gruntowanie ścian? Jak nakłada się grunt?

Przed malowaniem ścian wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Musimy poczekać aż grunt wyschnie, a następnie ubytki trzeba uzupełnić zaprawą szpachlową, którą dobieramy w zależności od rodzaju tynku (może być gipsowa lub cementowa). Jeśli pęknięcia są drobne, wystarczy zaszpachlować je naprawczą masą akrylową. Gruntowanie ścian jest konieczne, gdy podłoże jest bardzo chłonne i istnieje ryzyko, że będzie „odciągać” wilgoć z farby. Zagruntować trzeba także ścianę, która pyli, a sprawdzimy to, dotykając ściany dłonią. Pyląca ściana pozostawi na dłoni biały ślad. Jeśli ściana była wcześniej malowana, nie trzeba jej gruntować, ale niektórzy fachowcy radzą, by zawsze nakładać preparat gruntujący. Pamiętajmy, że gruntuje się nowe tynki, zwłaszcza gipsowe, a także okładziny z płyt gipsowo-kartonowych.

Czytaj również  Jak wybrać meble do biura?

Gruntowanie ścian to ważny zabieg, który musi przejść każda powierzchnia, zanim zabierzmy się za malowanie. Malowanie na pewno zakończy się sukcesem, jeśli będziemy postępować zgodnie z zaleceniami producenta gruntu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *