Jakie kolory stosować w przedpokoju?

Jednym z ważniejszych elementów pomieszczenia jest kolor jego ścian, a przedpokój to wnętrze, któremu w tej kwestii często poświęca się niewiele uwagi. To pomieszczenie pełni jednak ważną funkcję: jest pierwszym miejscem w mieszkaniu, które widzi każdy przybyły, więc powinien być przytulny i zachęcający do wejścia. Jakie kolory farb będą najlepsze do przedpokoju?

Dobór koloru ścian jako istotny element aranżowania wnętrz

Urządzanie własnej przestrzeni do życia jest bardzo miłym procesem, jest to bowiem mały kawałek świata, który można zorganizować po swojemu. Przedpokój to ważne wnętrze, gdyż jest wizytówką domostwa i powinien tworzyć spójną całość z resztą przestrzeni. Niebagatelne znaczenie mają kolory farb użyte do pomalowania ścian, gdyż mogą skutecznie powiększyć małą przestrzeń lub wyrównać dysproporcje pomieszczenia, a poza tym mają  wpływ na samopoczucie i nastrój.

Wybrane kolory i ich oddziaływanie:

  • Biały- kolor niewinności, prostoty. Przynosi poczucie relaksu oraz pozwala odpocząć wzrokowi.
  • Niebieski – barwa, która ochładza wnętrze. Działa kojąco na nerwy, daje poczucie rześkości, a także sprzyja wypoczynkowi
  • Zielony- kolor przynoszący harmonię i odprężenie. Wzmaga poczucie bezpieczeństwa oraz skupienie
  • Czerwony- silnie oddziałuje na zmysły. Działa ożywczo i pobudza do działania, ale może wywoływać też nerwowość
  • Żółty- barwa radości oraz pozytywnej energii, która wzmaga kreatywność i koncentrację. W nadmiarze może powodować irytację
Czytaj również  Inspiracje w nataurze - ciekawy dobór farb

Czynniki determinujące wybór koloru farb do przedpokoju

Wybór barwy ścian w przedpokoju zależy oczywiście przede wszystkim od gustu właścicieli, ale warto kierować się też kształtem i wielkością pomieszczenia oraz efektem, który chce się uzyskać. Na dobór kolorów ma też wpływ wyposażenie wnętrza i jego oświetlenie. Chcąc osiągnąć w przedpokoju spójność, należy pamiętać o konsekwencji- najlepiej nie łączyć kolorów ciepłych z chłodnymi.
Przedpokój często jest niewielkim pomieszczeniem, które optycznie powiększą jasne barwy. W tym przypadku sprawdzi się biel, żółć, ciepły beż, delikatny pomarańcz. Jeśli preferuje się chłodne odcienie, idealnie nada się błękit i szarość. Jasne kolory farb będą doskonałe dla niedoświetlonego wnętrza. Ważne jest, by wybrać farby wysokiej jakości, odporne na zabrudzenia.
W małym, ciemnym przedpokoju lepiej unikać intensywnych i ciemnych odcieni ( np. granatu, bordo), gdyż przytłoczą one wnętrze, które będzie wyglądać smutno i mrocznie. Decydując się jednak na takie barwy, warto skupić się na wyposażeniu, które rozjaśni i powiększy przestrzeń: lampy, lustra, jasne meble.

Największe pole manewru w kwestii kolorów, daje duży kwadratowy przedpokój, w którym sprawdzą się również intensywne odcienie np. fiolet, mocna zieleń.
Oczywiście kluczową rolę w doborze koloru farb, odgrywają preferencje właścicieli, jednak warto, by barwy zostały dobrane w taki sposób, który już na wstępie pozwoli gościom poczuć się komfortowo. Przedpokój reprezentuje całe mieszkanie, dlatego dobrze poświęcić więcej uwagi na wybranie kolorów farb, które będą współgrały z wystrojem wnętrza.

Czytaj również  Czy rekuperacja to klimatyzacja