Jak wybrać idealną kanapę?

W każdym domu są meble, które decydują o jego charakterze i służą głównie ozdobie. Są też takie, w które chcemy zapadać się z przyjemnością, zapominając o całym świecie. Takim meblem jest kanapa, na której chcemy spędzić chwile pełne relaksu. Jaką wybrać, by dobrze spełniała swoje funkcje i świetnie wyglądała?

Jaka powinna wyglądać kanapa?

Wybieramy kanapę tapicerowaną, która jest zdecydowania najwygodniejsza. Wyobrażamy sobie dużą, rozłożystą sofę, na której można się położyć, by zaznać chwili odpoczynku i relaksu. Mimo wielu eksperymentów z kształtem drewnianych siedzisk i obić, nigdy nie będą one tak przytulne i wygodne jak meble tapicerowane. Mebel wypoczynkowy musi być rozłożysty, by zapewniać odpowiedni komfort. Oglądając film, chcemy podciągnąć nogi czy wygiąć się w charakterystyczny sposób. Wybierzmy pasujący do salonu kolor obicia i zadbajmy o to, by kanapa była miękka i rozłożysta. Meble mogą być obite różnymi materiałami, a niektóre z nich są bardzo odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Mnogość dostępnych wzorów sprawia, że mebel można dopasować do wnętrza nowoczesnego, klasycznego czy w stylu rustykalnym. Nowoczesne tkaniny są mocne i wytrzymałe, można je czyścić. Trzeba odpowiednio je konserwować, ale nie jest to trudna praca. Wiele z nich ma zdejmowane pokrowce, które bez problemu wypierzemy w pralce.

Jaką kanapę wybrać?

W dużej przestrzeni można zaaranżować przytulne i ciepłe wnętrze, więc jeśli taką mamy do dyspozycji, wybierzmy dużą kanapę. Można postawić także dwie sofy naprzeciw sobie. Wystarczy dodać stolik kawowy i stojąca lampa, by stworzyć przytulny kącik. Posiadacze mniejszych salonów też znajdą coś dla siebie. Jest wiele modeli, które są dostosowane do niewielkich przestrzeni. Czasami mają one dodatkowe funkcje np. podłokietnik, który świetni zastąpi stolik. Klasyczne ustawienie mebli salonowych stanowi kanapa i dwa fotele rozmieszczone po bokach.

Czytaj również  Środki do drewna – lazury

Wybieramy wygodną kanapę

Wygodna, duża kanapa może być narożna, z dodatkowym elementem typu szezlong, na którym można swobodnie wyciągnąć nogi, nie przeszkadzając przy tym innym siedzącym. Pomocne są także różne dodatki i udogodnienia, na przykład szerokie podłokietniki, w których znajduje się schowek na drobiazgi lub nakładki, na których można postawiać filiżankę czy szklankę. Świetnym rozwiązaniem są także regulowane zagłówki, które pozwolą na zmianę stopnia odchylenia oparcia. Zwróćmy uwagę na to, by kanapa nie miała zbyt głębokiego siedziska, gdyż nie jest to wygodne rozwiązanie. Niskie osoby zapadają się w nią, a wysokie mają kolana na poziomie ramion. Szukając idealnych mebli, wybierzmy raczej takie, które mają dosyć wysokie oparcia i nie tak głębokie siedziska.

Kanapa to mebel, który zajmuje ważne miejsce w każdym salonie. Wybierzmy taką, która będzie nie tylko ładna, ale przede wszystkim wygodna i praktyczna. Mebel będzie nam służyć przez wiele lat, jeśli wybierzemy ten wykonany z wytrzymałego materiału i w ponadczasowym wzorze.