Czy aromaterapia jest skuteczna?

Wielu ludzi zastanawia się nad sensem stosowania aromaterapii, jednak już dawno udowodniono, że metoda ta jest doskonałą alternatywą dla lekarstw. W ramach aromaterapii stosowane są specjalne olejki eteryczne czyli innymi słowy są to zapachy pochodzenia roślinnego. Dzięki wdychaniu takich naturalnych zapachów przez pacjenta, poprawia się jego samopoczucie. Dodatkowo terapia zapachami może skutecznie wspomagać standardowe metody leczenia różnych chorób.

 Samo leczenie zapachami jest znane od bardzo dawna, ponieważ już w XI wieku, dzięki destylacji parą wodną, udawało się ludziom pozyskiwać olejki eteryczne z roślin. Aromaterapia przy pomocy olejków z roślin, takich jak na przykład bergamotka, cieszy się popularnością w wielu krajach Azji, Europy i innych kontynentów.

Co warto wiedzieć o aromaterapii?

Terapia zapachami pozyskiwanymi z olejków eterycznych, takich jak bergamotka i nie tylko, może stanowić dosyć złożony i skomplikowany proces. Stosowanie kilku olejków eterycznych może być bardzo dobrym pomysłem, ponieważ dzięki temu ich działanie będzie przynosiło jeszcze lepsze skutki.

Chęć zastosowania aromaterapii, należy skonsultować ze specjalistą w tej dziedzinie. Dopasuje on odpowiednią kurację dla danej osoby. Nie warto robić czegokolwiek na własną rękę, ponieważ zmieszanie niektórych olejków ze sobą może doprowadzić do wydzielania się toksyn lub do powstawania silnego uczulenia. Zaletą aromaterapii jest jednak możliwość tworzenia nieskończonej liczby kombinacji zapachów, ale lepiej jeśli zajmują się tym specjaliści.

Czytaj również  Dlaczego warto jeść jogurt?

Generalnie, dzięki aromaterapii można w znacznym stopniu zmniejszyć lęk, złagodzić depresję, uzyskać więcej energii, przyspieszyć procesy gojenia i nie tylko. Aromaterapia łagodzi bóle głowy, ułatwia zasypianie, działa wzmacniająco, łagodzi ból i wpływa korzystnie na procesy trawienne. Aromaterapeuci doskonale znają się na różnych kombinacjach zapachów, jednak mimo wszystko warto skonsultować taką metodę leczenia czy też wspomagania terapii z lekarzem. Warto również pamiętać o tym, aby pozyskiwać olejki eteryczne pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Mamy wówczas pewność, że będą one działać skutecznie, bez żadnych efektów ubocznych.

Bergamotka i jej zastosowanie w aromaterapii

Jeśli mowa o terapii zapachami to nie należy zapominać o roślinie, jaką jest pomarańcza bergamotka. Jest to owoc cytrusowy posiadający gorzki i cierpki smak, jednak mimo tego, roślina ta cieszy się dużą popularnością ze względu na swój delikatny zapach. Wykorzystuje się ją w aromaterapii, ponieważ pozyskiwany z niej olejek eteryczny nie tylko pachnie delikatnie i przyjemnie, ale również działa antydepresyjnie i jest w stanie wspomagać leczenie problemów związanych z układem trawiennym.

Bergamotka oraz inne olejki eteryczne, są dostępne w wielu sklepach specjalizujących się w aromaterapii. Należy jednak pamiętać o kupowaniu takich produktów w sprawdzonych, licencjonowanych miejscach. Metody mieszania i proporcje należy z kolei skonsultować z dobrym aromaterapeutą, który udzieli wszelkich porad oraz podpowie, jakie mieszanki są najskuteczniejsze, a jakie mogą być groźne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *