5 sposobów na to, czym zastąpić gwoździe

Upamiętniające radosne wydarzenia fotografie, piękne obrazy, stare zegary z kukułką. Wszystkie te przedmioty łączą dekoracyjne walory z koniecznością powieszenia na ścianie. I jakkolwiek prozaiczny wydawałby się problem, to nieumiejętne wbicie w ścianę gwoździa może urosnąć do rangi małej katastrofy budowlanej. Jak sobie z tym poradzić?

„Zapobiegać, a nie leczyć” – brzmi lekarska maksyma. Niestety, w kwestiach dekoratorsko-budowlanych dość rzadko posiada się możliwość rzetelnego i pewnego sprawdzenia proponowanego rozwiązania przed jego zastosowaniem. Tak też jest w przypadku wieszania na ścianach wszelkiego rodzaju bibelotów i dekoracji: fotoobrazów, kalendarzy, półeczek, wieszaków.

A zagrożenie jest dość spore. Najniższym wymiarem kary będzie po prostu brak możliwości wbicia tradycyjnego gwoździa. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej w przypadku ścian nośnych wykonanych z cegły. Gorzej, gdy próby zwieńczone zostaną wejściem metalu w ścianę i odpadnięciem z niej pokaźnego fragmentu tynku. Niewidoczne czasem mikropęknięcia, wskutek silnych, wywołanych uderzeniami młotka wstrząsów i naruszenia czubkiem gwoździa struktury ściany, powiększają się gwałtownie prowadząc do tego typu ubytków.

Co zamiast?

To, czym warto zastąpić tradycyjne gwoździe zależy przede wszystkim od rodzaju przedmiotu, jak zawisnąć ma na ścianie. Każda z polecanych rodzin produktów ma odrębne wymagania i przeciwskazania do użycia, z którymi należy się każdorazowo zapoznać. Najlepszymi rozwiązaniami będą:

  • taśma montażowa dwustronna i plastry mocujące,
  • kleje montażowe,
  • rzepy,
  • masy mocujące,
  • farby magnetyczne.
Czytaj również  Jaką nakładkę z pianki termoelastycznej wybrać?

Different colors scotch tape

Taśma montażowa dwustronna i plastry mocujące

Oba te produkty działają na podobnej zasadzie: ścianę i wieszany przedmiot łączy niewielki pasek taśmy o właściwościach klejących. Plastry posłużą do ozdób o wadze do ok. 2 kilogramów, a po ich zdjęciu ściana pozostaje bez skaz. Taśma montażowa pozostawi pewne ubytki, ale jej udźwig to nawet 10 kilogramów na 10 centymetrów paska taśmy.

Kleje montażowe

Kleje montażowe to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy na ścianie zawisnąć ma produkt dość ciężki i o szczególnych właściwościach, np. wykonany z drewna, marmuru, tworzywa. Gama dostępnych produktów tego typu jest tak szeroka, że z pewnością uda się odnaleźć odpowiedni. Spoiny schną dość długo (do kilku godzin), ale dzięki temu są bardzo trwale i odporne na warunki zewnętrzne.

Rzepy

To dość nowatorskie rozwiązanie, które wręcz szokuje swoją prostotą. Zastosowanie znanego wszystkim rzepa zamiast gwoździa zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo i pozwala na podjęcie wielu prób zamocowania go w odpowiednim miejscu. Taśmy mocujące produkt do ściany usuwa się bardzo łatwo, nie niszcząc powierzchni.

Masy mocujące

Masy mocujące, czyli… plastelina do zadań specjalnych. Produkt tego typu jest elastyczny, często pozwala na dostosowanie wielkości i kształtu spoiwa do wieszanego przedmiotu. Maksymalne obciążenie nie jest wprawdzie zbyt duże, ale za to jeden fragment masy może być wykorzystywany wielokrotnie.

Farby magnetyczne i magnesy

Ostatnie rozwiązanie to propozycja dla osób, które poszukują sposobu na zawieszenie dekoracji wykonanych z metalu (np. ramki do zdjęć, zegarów) bądź samych magnesów (na rynku dostępne są nie tylko niewielkie pamiątki z wycieczek, ale również wykonane tą techniką reprodukcje znanych dzieł sztuki). W przypadku metalowych obudów najlepszym rozwiązaniem będzie zakup odpowiedniej mocy magnesu i przytwierdzenie go do ściany za pomocą choćby taśmy montażowej.

Czytaj również  Efektywne i ekologiczne systemy ogrzewania budynków

W drugim przypadku bardzo nowatorskim i zaskakującym rozwiązaniem będzie wykorzystanie farby o magnetycznych właściwościach. Na wyglądającej zupełnie standardowo ścianie (farbę można pomalować zwykłą emulsją ścienną) miejsce znajdą dziesiątki niewielkich ozdób, które każdego dnia można przesuwać.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Odpowiedź zależy oczywiście od indywidualnych warunków. Przy ciężkich przedmiotach wybór ogranicza się właściwie do taśm i klejów montażowych. Jeśli jednak rozważania dotyczą tylko lekkiej ramki – mamy pełną dowolność decyzji.