Wskazówki malowania drewna

 

Często mamy w domu meble, które nie są pierwszej młodości i straciły swój blask. Stare, drewniane szafy czy komody wyglądają świetnie i mogą służyć jeszcze przez wiele lat. Zamiast się ich pozbywać, możemy je odnowić i tchnąć w nie nowe życie. W większości wypadków wystarczy kilka prostych narzędzi i farby do drewna.

Czy warto odnawiać stare meble? Kupujemy farby do drewna

Nie wszystkie meble warto odnawiać, ale jeśli szafa czy komoda są wykonane z dobrej jakości materiału, spróbujmy je odnowić. Nie tylko oszczędzimy pieniądze, ale będziemy mieć wyjątkowe wyposażenie domu. Jeśli mamy w domu stare krzesła czy komodę, możemy połączyć je z nowoczesnymi sprzętami. W ten sposób uzyskamy bardzo modny, eklektyczny styl wystroju. Jeśli meble mają zdobić, musimy zadbać o to, by były odnowione z najwyższą starannością. Nie wystarczy tylko kilka warstw farb do drewna. Stary mebel trzeba oczyścić, usuwając z niego odpadającą farbę i zabrudzenia.

Zanim nałożymy farby do drewna. Jak przygotować meble do malowania?

Przed malowaniem meble musimy odpowiednio przygotować, czyli porządnie je umyć i zmatowić.

Stare farby do drewna i lakier usuniemy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Jeśli warstwa starego lakieru jest cienka, lepiej szlifować bardzo delikatnie, by nie zniszczyć drewna. Na powierzchni drewna nie może bowiem zostać nawet mały fragment zdzieranej powłoki. Musimy także uzupełnić braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach. Wypełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy i gładzimy. Przed malowaniem ponownie szlifujemy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym. Uzyskamy matową powierzchnię, na którą łatwiej nakłada się farbę. Jeśli meble pokryte są okleiną, wystarczy je zmatowić papierem ściernym. Z szafami z płyty MDF postępujemy tak samo.

Wybieramy farby do drewnafarba i pędzel

Zanim udamy się do sklepu po odpowiednie farby do drewna, zastanówmy się, na jaki kolor przemalować meble. Zwróćmy uwagę na to, by barwa mebla pasowała do wystroju pokoju. Bardzo uniwersalne i wciąż modne są białe meble, które pasują do stylu skandynawskiego. Niezwykle oryginalnie wyglądają szafy czy komody w wyrazistym, kontrastowym kolorze. Do malowania użyjmy trwałych i dobrze kryjących farb do drewna, charakteryzującej się elastycznością i odpornością na uszkodzenia. Takie farby dobrze kryją i tworzą trwałe, odporne na ścieranie powłoki.

Własnoręcznie odnowione meble są oryginalne i piękne. Wystarczą dobre chęci, zapał wolny czas i dobrej jakości farby do drewna by stworzyć przedmiot niezwykłej urody.