Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna? Co wybrać budując dom

W każdym domu trzeba zainstalować system wentylacji, który odpowiada za właściwy przepływ powietrza. Standardem w domach jednorodzinnych jest wentylacja grawitacyjna, ale niektórzy zamiast niej wybierają wentylację mechaniczną. Czym się różnią te systemy wentylacji i który wybrać?

Zastosowanie wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna to prosty system, w którym wymiana powietrza w pomieszczeniach odbywa się na skutek jego naturalnego ruchu. Ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodnego, więc gdy w domu jest wyższa temperatura niż na zewnątrz, powietrze wypływa z niego pod wpływem siły wyporu działającej w pionowych przewodach wentylacyjnych. Zgodnie z prawami fizyki, w pomieszczeniach panuje wtedy podciśnienie, co sprawia, że napływa do nich świeże powietrze. Dla prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej duże znaczenie ma wiatr. W zależności od kierunku, może wspomagać albo utrudniać wymianę powietrza w domu.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Jeżeli nie chcemy montować wentylacji mechanicznej, a wolimy grawitacyjną, musimy wiedzieć, ze do prawidłowego jej działania są potrzebne pionowe przewody kominowe w pomieszczeniach, z których powietrze powinno być usuwane (łazienka, toaleta, kuchnia oraz pomieszczenia pomocnicze bez okien) oraz otwory nawiewne w pokojach. Wentylacja grawitacyjna działa skutecznie pod warunkiem, że na zewnątrz jest nie więcej niż około 18˚C. Kiedy jest cieplej, wtedy trzeba otworzyć okna. Duża różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz (np. w czasie mrozu) oraz wiatr mogą sprawić, że przepływ powietrza przez pomieszczenia będzie zbyt intensywny.

Zasady działania wentylacji mechanicznej

W przypadku wentylacji mechanicznej nie ma uzależnienia wymiany powietrza od warunków atmosferycznych. Tego typu wentylacja zapewnia stały przepływ powietrza i umożliwia jego zwiększanie w dowolnej chwili, czyli szybkie przewietrzanie, i to bez potrzeby otwierania okien.
W domach jednorodzinnych stosuje się wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną. Wentylacja mechaniczna wywiewna polega na zastosowaniu wentylatorów, których działanie powoduje powstanie podciśnienia w pomieszczeniach. Wentylatory montuje się na wlotach do przewodów, którymi jest usuwane powietrze (w domu), albo na ich wylotach (na dworze). Coraz częściej stosowana jest nawiewno-wywiewna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dzięki której można ograniczyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu. W takich instalacjach wykorzystuje się rekuperatory, które są wyposażone w dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny oraz w wymiennik ciepła, ogrzewający powietrze. Jeden z wentylatorów zasysa z zewnątrz powietrze, które jest doprowadzane do pokoi, a drugi wyciąga powietrze z pomieszczeń, które jest odprowadzane na zewnątrz. W następuje wymiana ciepła – do pomieszczeń dociera powietrze ogrzane, a na zewnątrz jest usuwane zimne.

Wentylacja mechaniczna działa skuteczniej niż grawitacyjna, ale system jej instalacji jest stosunkowo drogi. Przekonać nas mogą zmniejszone koszty ogrzewania domu. Zapytajmy specjalistę i projektanta, który na pewno pomoże wybrać to, co najlepsze dla naszego domostwa.