Szukasz inspiracji na ścianę? Sprawdź efekty dekoracyjne.

O upodobaniach się nie dyskutuje. Każdy kreuje swój wygląd, wnętrze swojego domu i jego otoczenie zgodnie ze swoimi potrzebami. Są osoby, które lubią otaczać się wieloma kolorami i bibelotami, a inni najlepiej funkcjonują w oszczędnych w efekty dekoracyjne pomieszczeniach. Najważniejsze, by do własnego domu wchodzić z przyjemnością.

Gust nie podlega dyskusji

Dom kojarzy się z oazą spokoju i bezpieczeństwem. Każdy więc dąży do stworzenia takich wnętrz, w których czuje się dobrze. Bywa jednak, że urządzając swoje pierwsze mieszkanie gromadzimy sprzęty w sposób przypadkowy. Zbieramy od rodziny i znajomych meble niezbędne do normalnego funkcjonowania. W ten sposób bardzo rzadko udaje się stworzyć spójne i harmonijne wnętrze. Gdy pierwszy „szał radości” z powodu posiadania własnego mieszkania opada, zaczynamy krytycznie patrzeć na swój dom. Mamy już funkcjonalne pomieszczenia i to jest dobry czas, by dopuścić do głosu swoje potrzeby estetyczne. Wcale nie musimy wydawać dużych pieniędzy, by dom stał się naprawdę nasz, to znaczy był piękny.

Przede wszystkim ustalmy czego nam potrzeba, co sprawi, że poczujemy się u siebie. Proste, oszczędne w formie meble będą świetnie wyglądać na tle dekoracyjnych, efektownych ścian. Sprzęty zdobne w detale, wzorzyste tapicerki będą jeszcze bardziej przyciągać uwagę, gdy ściany staną się jakby nieobecne, pomalowane na jednolity, pastelowy kolor.

Efekty dekoracyjne na ścianach

Gdy meble są zbieraniną stylów, można poskromić ich indywidualizm malując je na ten sam kolor, zakrywając tapicerkę, która się nam nie podoba, pledami, narzutami czy kocami. Gdy meble i sprzęty utworzą harmonijną całość, można ściany lub jedną z nich uczynić centralnym elementem dekoracyjnym. Efekt taki można osiągnąć przez zastosowanie specjalnych farb lub wzorzystych tapet. Farbami strukturalnymi można stworzyć ścianę o niejednolitej, odmiennej fakturze. Jeśli do jej nałożenia na ścianę użyje się nietypowych narzędzi, efekt będzie niepowtarzalny. Gęste farby nakładane pacą, szczotką, ale także zwiniętą torbą foliową czy bąbelkową albo po prostu rękami dadzą przestrzenny efekt, jedyny w swoim rodzaju. Dobrym pomysłem jest także dodanie do zwykłej farby emulsyjnej dodatków w postaci płatków załamujących światło albo drobniutkich kamyczków, które utworzą chropowatą powierzchnię. Świetnym efektem dekoracyjnym okazać się mogą namalowane na ścianie duże, geometryczne wzory czy wypełnione kontrastowym kolorem, geometryczne bryły.

Prawie każdy dąży do uczynienia ze swego domu ulubionego miejsca, a kierując się stwierdzeniem Aleksandra Fredro „Wolnoć Tomku w swoim domku” można stworzyć jedyną w swoim rodzaju przestrzeń.