Środki do drewna – lazury

Wielu fachowców zapytanych o najbardziej skuteczne preparaty do ochrony drewna wskazuje lazury. Są one trwałe i zabezpieczają nie tylko powierzchnię, ale również głębokie warstwy drewnianych przedmiotów. Co jeszcze warto wiedzieć o lazurach?

Piękno i ochrona w jednym

Lazury mają wszechstronne zastosowanie – często zabezpiecza się nimi powierzchnię mebli oraz drzwi wewnętrznych, lecz świetnie sprawdzają się także w ogrodach. Można je nanosić na powierzchnię płotów, huśtawek, krzeseł i stolików ogrodowych oraz okiennic, zyskując tym samym pewność, że zapewnimy im należytą ochronę przed deszczem, śniegiem, promieniami ultrafioletowymi, a także nagłym skokiem temperatur. Lazury jako jedyne skutecznie przeciwdziałają też pojawianiu się uporczywych plam z herbaty, kawy lub alkoholu, co pozwoli uratować niejeden stół po suto zakrapianym garden party. Sekret trwałości drewna, które zabezpieczymy tymi preparatami, tkwi w ich wielostronnym działaniu. Nie tylko chronią powierzchnię drewna, wytwarzając charakterystyczną, lekko błyszczącą powłokę, lecz wnikają głębiej, konserwując wewnętrzne struktury tego szlachetnego tworzywa. Nadają mu przy tym bardziej wyrazisty odcień – na rynku jest już dostępnych kilkanaście kolorów do wyboru – od jasnego brązu począwszy poprzez zielenie, a na hebanie skończywszy. Podczas zakupu lazurów pamiętajmy jednak, że finalna barwa będzie zależała od liczby nałożonych warstw, co oznacza, że z czasem – wraz z koniecznością nanoszenia kolejnych powłok preparatu, zacznie stawać się coraz ciemniejsza.

Dlaczego warto wybrać lazury?

Przede wszystkim dlatego, że kupując puszkę preparatu zyskujemy zarówno skuteczną ochronę drewna na wiele lat, jak i atrakcyjny wygląd jego powierzchni. Lazury, w przeciwieństwie do innych środków zabezpieczających drewno, wystarczają na długo – nawet na 8 lat, co sprawia, że długofalowe koszty zakupu preparatu są niższe niż w przypadku lakierobejcy. Obydwie substancje wytwarzają wprawdzie wspomnianą już warstwę ochronną, lecz w przypadku lazurów jest ona pozbawiona intensywnego połysku, przez co nadaje drewnu bardziej szlachetny wygląd. Sprawdzi się więc doskonale w przypadku antyków oraz bogato zdobionych elementów, które wymagają jedynie subtelnej ochrony. Delikatny, satynowy połysk doda im wdzięku i dodatkowo podkreśli naturalne piękno.

Nie bez powodu lazury określa się mianem godnej konkurencji dla lakierobejcy, Ich zastosowanie jest szersze, ochrona bardziej kompleksowa, a efekt wizualny prezentuje się korzystniej. Warto więc pójść za przykładem coraz większej liczby osób, które wymieniły już stosowane wcześniej preparaty do ochrony drewna na lazury.