Sprawdzone sposoby konserwacji drewna

Do konserwacji drewna najczęściej używamy kilku produktów – bejcy, lakieru bądź oleju do drewna. Dzięki dobraniu odpowiednich produktów drewniane elementy bądź meble będą nam służyły przez długi czas. Należy czytać etykiety produktów, gdyż różni producenci mogą proponować różne zalecenia co do np. odstępów pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw.

BEJCA

Bejca jest impregnatem, który wnika głęboko w drewno. Należy ją dobierać do koloru drewna. Wyrównuje koloryt i zaciera różnice kolorystyczne. Wydobywa również rysunki słojów. Jest dosyć kryjąca i bardziej matowa, w porównaniu do połyskliwych lakierów. Na rynku dostępny jest szeroki wybór bejc, różniących się składem m.in. rozpuszczalnikowe, nitro, wodne, spirytusowe, woskowe. Bejcę najlepiej nanosić na drewno surowe, zeszlifowane, oczyszczone, pozbawione pyłu i przede wszystkim suche. Jeśli natomiast bejcujemy powierzchnie drewniane, które będą się znajdować na zewnątrz, to drewno należy wcześniej zagruntować. Bejcę nanosimy pędzlem, natryskiem albo wałkiem kładąc kilka warstw – im więcej tym drewno będzie ciemniejsze. Mitem jest, że więcej warstw znaczy lepiej, dwie lub trzy są wystarczające. Pomiędzy kolejnymi warstwami należy odczekać kilkanaście godzin. Bejca konserwuje drewno, tworząc powłokę odporną na wgniecenia i różne warunki atmosferyczne.

LAKIER

Lakier tworzy na powierzchni drewna powłokę ochronną, która zapobiega odbarwieniom, chroni przed wodą i czynnikami atmosferycznymi. Drewno przygotowujemy podobnie – ma być czyste, suche oraz gładkie. Nanosimy lakier pędzlem, grubą warstwą, następnie rozprowadzamy. Pierwszą warstwę pozostawiamy na kilka godzin, a następnie szlifujemy papierem ściernym. Po oczyszczeniu pyłu nakładamy warstwę drugą i zostawiamy do wyschnięcia.

OLEJOWANIE DREWNA

Oleje do drewna wnikają bardzo głęboko w strukturę drewna. Nakłada się je szerokim pędzlem na przygotowaną wcześniej powierzchnię, oczyszczoną i suchą. Jego wadą jest to, że nie chroni przed tłustymi plamami i w przeciwieństwie do bejcy – nie nadaje koloru. Renowacji powierzchni olejowanych można dokonywać bez potrzeby usuwania poprzedniej powłoki. Należy pamiętać o regularnym mieszaniu oleju, aby zapewnić jednolitą konsystencję. Najlepiej nanieść dwie warstwy oleju w kilkugodzinnych odstępach, a po ok. 20 minutach pozostały nadmiar usunąć delikatnie zwilżoną gąbką lub szmatką.

Przy wyborze odpowiedniego sposobu konserwacji drewna należy wziąć pod uwagę czy impregnowane elementy będą znajdować się w domu, czy na zewnątrz. Warto kierować się podanymi na danym produkcie informacjami sugerującymi, do czego jest przeznaczony. Unikajmy wszelkiego rodzaju produktów „uniwersalnych”, bo co jest do wszystkiego, jest… do niczego. Najczęściej produkty rozpuszczalnikowe są przeznaczone do mebli ogrodowych, a wodne do mieszkań. Wybór preparatu zależy też od efektu, jaki chcemy osiągnąć – czy chcemy nadać jakiś kolor, nabłyszczyć czy zmatowić drewno.