Sprawdź płytki dekoracyjne

We wnętrzarstwie wciąż poszukuje się coraz to nowych rozwiązań i materiałów. Sprawdzają się zwłaszcza te najmniej oczywiste pomysły. W modzie jest obecnie trend na minimalizm i prostotę, ale wraca się również do korzeni. Popularne jest np. odnawianie starych parkietów czy renowacja boazerii.  Coraz częściej w salonach można też spotkać ściany z cegieł albo płytki dekoracyjne.

Płytki dekoracyjne – żeby pomieszczenie zyskało indywidualny rys

Płytki ceramiczne jeszcze do niedawna kupowało się przede wszystkim do łazienek i kuchni. Wybierano je jednak głównie z uwagi na ich fizyczne właściwości. Płytki ceramiczne są trwałe, odporne na wilgoć, można też łatwo utrzymać je w czystości. Producenci płytek jednak szybko zrozumieli, że funkcjonalność można połączyć z estetyką i zaczęli wzbogacać swoją ofertę o coraz to nowe wzory w pięknych kolorach. Dzięki temu nawet najmniejsza łazienka czy kuchnia, jeśli znajdą się w niej odpowiednie płytki dekoracyjne, może stać się zjawiskowym pomieszczeniem.

Piękne ściany nie tylko w łazience i kuchni

Płytki dekoracyjne są dziś tak efektowne, że szkoda nie wykorzystać ich również w innych pomieszczeniach. Normą powoli stają się więc płytki ceramiczne w przedpokojach. Coraz częściej można zobaczyć je również w salonach. W tych nowoczesnych i minimalistycznych króluje przede wszystkim gres, czyli najtrwalsze i najelegantsze z płytek podłogowych. Płytki dekoracyjne w salonie z kolei doskonale sprawdzają się jako oprawa kominka.

Wzory płytek dekoracyjnych
Wzory płytek dekoracyjnych

Żeby płytki ceramiczne wyglądały jeszcze bardziej efektownie

Producenci płytek ceramicznych od kilku lat lansują przede wszystkim płytki duże, prostokątne, w jednolitych kolorach i o eleganckim, matowym wykończeniu. Takie gładkie ściany i podłogi można jednak śmiało przełamać efektownym wzorem. Płytki dekoracyjne oraz różnego typu mozaiki są świetnym akcentem kolorystycznym, ale śmiało można je też umieszczać w tych najbardziej problematycznych miejscach. Tam, gdzie zwykłe płytki ceramiczne trzeba przycinać lub pojawiają się np. różne zaokrąglenia czy załamania, doskonale sprawdzają się mniejsze mozaiki.

Coś do loftów i nowoczesnych pomieszczeń

Płytki dekoracyjne mają w sobie coś szczególnego. Są naturalne, eleganckie i ponadczasowe, dlatego świetnie prezentują się tak samo w nowoczesnych, jak również i tych bardziej typowych wnętrzach.

Płytki dekoracyjne śmiało można zestawiać z eleganckimi, masywnymi meblami z drewna. Dobrze będzie im również w loftach ze znacznie lżejszymi meblami, w których pojawiają się elementy z metalu czy szkła.

Płytki ceramiczne można też śmiało zestawiać z innymi materiałami wykończeniowymi. Na podłogach mogą pojawiać się tuż obok paneli czy nawet wygładziny dywanowej. Z kolei na ścianach mogą kontrastować z cegłą, marmurem, kamienną mozaiką czy po prostu farbą.

Przy aranżowaniu wnętrz z płytkami warto jednak zachować umiar i szukać przysłowiowego złotego środka. Wnętrze nie powinno sprawiać wrażenia ciężkiego, zimnego albo ponurego. Najlepiej jest więc decydować się na płytki dekoracyjne w stonowanych, cieplejszych kolorach i nie przesadzać z ich ilością.