Rozjaśnienie salonu jedynie za sprawą kolorów

 

Aranżacja wnętrz mieszkania ma ogromny wpływ na nastrój jego domowników. Kiedy w pokoju dominują jasne barwy, ludzie czują się w nim odprężeni i spokojni. Dlatego tak chętnie do malowania salonu czy sypialni wybiera się białe farby. Jakich jeszcze odcieni najlepiej użyć, aby otrzymać efekt optycznego rozjaśnienia salonu?

Jak kolor może wpływać na samopoczucie?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich nastrój może być zależny od barw, którymi otaczają się w swoim mieszkaniu. Rozdrażnienie, zmęczenie i przygnębienie niejednokrotnie mają swoje źródło w przytłaczającym, ciemnym urządzeniu pomieszczeń. Do malowania ścian pokojów dziennych lepiej wybierać białe farby. Dobrze sprawdzają się też odcienie błękitu, beżu czy żółci.

 

Domownicy na pewno będą czuć się lepiej w pokojach wypełnionych naturalnym światłem. Jeśli jednak salon nie ma do niego dostępu i jest dość słabo nasłoneczniony, warto postawić właśnie na jasne, białe farby, a oprócz tego zastosować kilka trików, które skutecznie rozświetlą przestrzeń. Na pewno będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na osoby przebywające w nim na co dzień.

Jak wprowadzić światło do wnętrza z pomocą jasnych farb?

Jasny kolor ścian to bardzo dobry wybór, zwłaszcza w pokoju, w którym stoją głównie ciemne meble i akcesoria. Pastelowe, świetliste barwy wyróżnią umeblowanie, a salon zyska wrażenie lekkości. Dobrym pomysłem jest łączenie ze sobą kilku jasnych odcieni farb.

 

Białe farby dobrze zastosować na sufity. Najciemniejszy odcień należy zarezerwować na ścianę, na której znajdują się drzwi balkonowe lub okna. Najjaśniejszy odcień wówczas powinien znaleźć się na przeciwnej ścianie. Ten prosty zabieg spotęguje efekt działania naturalnego oświetlenia wpadającego do pomieszczenia przez okienną szybę.

 

W celu otrzymania przynajmniej trzech różnych odcieni tej samej barwy, trzeba dodać odpowiednią ilość białej farby. Zawsze warto przygotować nieco więcej farby na zapas, ponieważ w razie gdyby jej zabrakło, będzie bardzo trudno znów uzyskać identyczny kolor, co poprzednio.

Housewife Looking At Painter Painting

Jeśli w salonie, nie ma zbyt dużo światła, najlepiej będzie wybrać pastelowe farby. Ściany w odcieniu miodowym lub bladożółtym dodadzą nieco pożądanego blasku. Wnętrze salonu idealnie rozświetlą tak naprawdę wszystkie kolory pochodzące od żółtego. Białe farby naniesione we wnętrzach każdego z okien to również sprawdzone rozwiązanie, które rozjaśni salon. Biel jest neutralna, więc pasuje do niemal wszystkiego. Idealnie komponuje się z ciemną zielenią.

 

Jeżeli priorytetem jest optyczne rozjaśnienie i powiększenie salonu, należy wybrać podłogę w odcieniu ciepłego brązu czy też beżu. Takim kolorem szczycą się drewna pochodzenia egzotycznego np. Badi lub Bangkirai. Kiedy już wybierze się kolor sufitu, ścian i podłogi – można pomyśleć o ciekawych dodatkach i ozdobach. Tutaj już można postawić na ciemniejsze i nieco intensywniejsze kolory.