Ranking impregnatów do drewna

Z różnego rodzaju materiałów wykorzystywanych w budownictwie niezmienne od lat wielką popularnością cieszy się drewno. Jest naturalne, ekologiczne, bardzo wytrzymałe, a w dodatku piękne. Delikatnie lub mocniej zarysowane słoje, charakterystyczna faktura, ciekawy kolor – wszystko to sprawia, że drewno doskonale prezentuje się nie tylko na podłogach, ale jest też doskonałym materiałem na schody, poręcze, balustrady czy nawet meble i detale.

Jak skutecznie chronić drewno?

Drewno może przez lata prezentować się zjawiskowo, ale trzeba o nie odpowiednio zadbać. Do konserwacji sprawdzają się przede wszystkim różnego rodzaju impregnaty do drewna. Wiele z takich preparatów tworzy się głównie z myślą o powierzchniach drewnianych na zewnątrz – ogrodzeniach, płotach, drewnianych bramach czy balustradach. Są one bardzo starannie opracowane, ponieważ chronić mają drewniane powierzchnie nie tylko przed pleśnią, grzybem i różnego rodzaju bakteriami i owadami, ale również i przed słońcem. Impregnaty do drewna zazwyczaj nie tylko podkreślają rysunek drewna, ale i zapobiegają utracie kolorów, a drewno pozostaje cały czas twarde i mocne.

Problematyczne uszkodzenia mechaniczne

Impregnaty do drewna są niezastąpione w walce z uszkodzeniami mechanicznymi. Jak to działa? Dobry impregnat nie tylko osadza się na powierzchni drewna, ale wnika też głęboko w niego strukturę. W efekcie drewno jest trwalsze, mocniejsze, dobrze wygląda nawet po latach. Rysy, zadrapania i głębsze zarysowania przestają być więc zmorą.

Jak zwalczyć pleśń?

Podobnie sprawa przedstawia się ze zwalczaniem pleśni, drobnoustrojów, grzybów oraz wszelkich robaków i owadów. Powleczone specjalnym preparatem drewno jest też dodatkowo bardziej odporne na wilgoć, a woda nie wnika do jego środka i nie uszkadza jego struktury.

Rodzaje impregnatów

DIY, painting a newly built one tread staircase

Decydując się na zakup preparatu do ochrony i pielęgnacji drewna, można wybierać wśród różnych produktów. Dostępne są rozpuszczalnikowe i wodorozpuszczalne impregnaty do drewna. Pierwsze są niestety toksyczne, więc podczas malowania i wysychania dobrze jest się w jakiś sposób zabezpieczyć. Impregnaty do drewna, które pozbawione są rozpuszczalników chemicznych są bardziej przyjazne dla alergików, ekologiczne i naturalne. Producenci jednak dobrze dbają, by zapewniały drewnu tak samo dobrą ochronę jak impregnaty rozpuszczalnikowe.

Warto wiedzieć, że impregnaty do drewna mogą być bezbarwne lub nadawać malowanym powierzchniom konkretny już kolor. Impregnaty kolorowe zazwyczaj jeszcze skuteczniej chronią drewno przed niszczącym działaniem słońca i są transparentne. Drewno zyskuje dzięki nim nowy kolor, ale zachowany jest rysunek słojów, linie i struktura drewna. Dzięki temu zaimpregnowane powierzchnie prezentują się bardzo efektownie.

 

Obecnie w sprzedaży jest coraz więcej preparatów do impregnacji drewna. Wiele z nich to produkty doskonałej jakości, które mogą na lata przedłużyć żywotność płotów, bram, balustrad i ogrodzeń. Warto w nie zainwestować i odświeżyć oraz zakonserwować obejście wokół swojego domu.