Płytki ścienne do kuchni

Jak wybrać płytki ścienne do kuchni?

Kuchnia jest pomieszczeniem, które znacznie różni się od pozostałych pokoi, ze względu na fakt, iż panują w niej wyjątkowe warunki. Wilgoć, wysokie temperatury, pryskający i trudny do usunięcia tłuszcz, to tylko niektóre z codziennych sytuacji o których warto pamiętać podczas wyboru płytek na ściany w kuchni.

plytki scienne w kuchni

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Przede wszystkim płytki ścienne znacznie różnią się charakterystyką od płytek podłogowych. Ich bliska odległość od np. kuchenki czy zlewu sprawia, że muszą się one charakteryzować wysoką jakością, a co za tym idzie, im lepsza jakość, tym wyższa cena. Jednak nie warto jest oszczędzać na takich elementach jak płytki ścienne, ponieważ jest to element, który będzie służył przez co najmniej kilka następnych lat.

Idąc tą myślą, warto upewnić się przy zakupie, że nabywając  dany rodzaj płytki, jest on jednocześnie łatwy w utrzymaniu czystości. I oczywiście nie należy zapominać o względach estetycznych – zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe najlepiej jest dobierać w tym samym stylu, by razem tworzyły spójną całość i ładną kompozycję.

Jakie są rodzaje płytek ceramicznych?

Obecnie na rynku można znaleźć naprawdę bogatą ofertę różnego rodzaju płytek, dlatego dokonanie ostatecznego wyboru musi być poprzedzone głęboką analizą cech każdego z nich.

Najbardziej popularnym rodzajem płytek są ceramiczne. Idealnie nadają się one do kuchni ponieważ są odporne na wilgoć oraz są niepalne. Wytwarzane w wyniku wypalenia gliny są bardzo wytrzymałe i będą służyć przez wiele lat, jednocześnie nie będą sprawiać problemu pod względem utrzymania czystości.

Najczęściej polecanym rodzajem płytek ceramicznych na ścianę jest glazura, która pokryta jest grubą warstwą szkliwa. Dostępna w wielu rodzajach wzorów i teksturach wykończenia, o równych krawędziach. Często spotkać można też terakotę, która cechuje się często rustykalnym stylem, o nieco mniejszej niż gres odporności. Niestety gres bardziej absorbuje zaplamienia, dlatego warto zadbać o odpowiednie jego zaimpregnowanie.

Płytki ceramiczne ze względu na wykończenie można podzielić na: szkliwione, czyli wykonane z jednolitej warstwy szkliwa oraz nieszkliwione, czyli gresy techniczne, są mniej odporne na zabrudzenia, jednak cechują się wysoka twardością. Ponadto znaleźć można płytki angobowane, pokryte angobą, dającą efekt matu oraz ich odwrotność czyli polerowane.

kuchenne plytki scienne

Układanie płytek

Przed rozpoczęciem układania płytek należy najpierw odmierzyć powierzchnię która będzie nimi pokryta, nie zapominając, że na ścianach znajdują się takie elementy jak gniazdka, szafki, otwory itp. Następnie obliczyć powierzchnię jednej płytki, jak również grubość spoin. Zazwyczaj im większa jest płytka, tym większa będzie spoina.

Wybór fugi powinien być podyktowany faktem, iż jest ona trudniejsza do utrzymania w czystości, dlatego idealnie sprawdzą się tutaj spoiny epoksydowe – nie absorbują one tłuszczu, ani wilgoci. Nie bez znaczenia pozostaje również jej kolor – jeśli ma być niewidoczna, warto wybierać taką, która będzie zbliżona do koloru płytki, jednak należy nie zapominać, że jaśniejsze kolory mają tendencję do zmiany swojej pierwotnej barwy.