Płytki łazienkowe aranżacje

Jak dobrać płytki do aranżacji łazienki?

Kafelki to prawdziwa ozdoba łazienki. Na rynku istnieje setki wzorów różniących się kolorystyką, fakturą, rozmiarem czy kształtem. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup płytek, warto to odpowiednio przemyśleć. Jak urządzić łazienkę, aby nawet po kilku latach nie sprawiała wrażenia przestarzałej?

plytki lazienkowe

O czym należy pamiętać przed zakupem  płytek?

Zanim wybierzemy się na zakupy warto pamiętać o tym, by dopasować płytki do wielkości łazienki, rodzaju mebli oraz stylu wnętrza. Warto również zapoznać się z właściwościami różnych płytek. Stopień nasiąkliwości, ścierania czy odporność na detergenty to cechy, które wbrew pozorom są niezwykle ważne. Można również zastanowić się nad płytkami szkliwionymi i nieszkliwionymi, pamiętając jednak o tym, że w przypadku polerowanej powierzchni należy unikać czynników, które mogą porysować ich powierzchnię, m.in. takich jak piasek czy metalowe nóżki mebli. Pamiętajmy, że w łazience nietrudno o mokrą podłogę. Dlatego też perfekcyjnie sprawdzą się tam płytki antypoślizgowe. Są one prostym, ale jakże skutecznym sposobem na to, by zachować bezpieczeństwo domowników.

Jakie płytki wybrać do małych łazienek?

Nieprawdą jest to, że do małych łazienek należy wybierać małe płytki. Duże, ceramiczne kafelki sprawdzą się doskonale, sprawiając, że optycznie wyda się ona większa. Nie warto również rezygnować z intensywnych kolorów. Pomogą one dodać energii, a także silnie oddziałują na nasze zmysły wprawiając w dobry humor. Dzięki odpowiedniemu dobraniu kolorystyki można skutecznie korygować proporcje pomieszczenia. Dobrym pomysłem będzie przykładowo wyróżnienie kolorem jednej ściany lub fragmentu podłogi. Oryginalny kolor płytek może pełnić najważniejszą ozdobę łazienki.

dobor plytek

Jakie triki zastosować przy aranżacji łazienki?

Aranżując łazienkę postawmy na materiały odbijające światło. Niestety, dwa lustra naprzeciwko siebie nie sprawdzą się zbyt dobrze, gdyż mogą wprowadzić niepożądany chaos. Dobrym wyjściem będą błyszczące płytki ceramiczne, metaliczne mozaiki czy lustrzane kafelki, które spowodują, że nawet bardzo mała łazienka wyda się większa. Ciekawym pomysłem jest układanie płytek poziomo, co optycznie poszerzy łazienkę, zaś układane pionowo – sprawią, że pomieszczenie wyda się wyższe.
Doskonale sprawdzą się również naturalne kolory, takie jak ciepłe beże, brązy czy odcienie szarości. To kolory, które nie wychodzą z mody i nigdy się nie nudzą. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do prostych kolorów i wzorów, warto pomyśleć o klasycznej aranżacji łazienki wybierając płytki naśladujące np. wzór drewna, bądź obrazujące przyrodę.