Parkiet w domu. Jak o niego dbać?

Podłogi drewniane są najczęstszym wyborem dla naszego domu. Ich naturalny i estetyczny wygląd doda elegancji niejednemu pomieszczeniu. Aby dodać parkietowi więcej blasku, często decydujemy się na użycie lakieru. Wygląda on nie tylko pięknie – jego największą zaletą jest stworzenie powłoki ochronnej dla naszej podłogi. Niestety nie ma drogi na skróty – utrzymanie podłogi lakierowanej w idealnym stanie wymaga od nas wiele pracy. Jak poprawnie dbać o drewnianą podłogę pokrytą lakierem, aby zawsze wyglądała dobrze i nie niszczyła się?

Pielęgnacja każdego dnia

Najskuteczniejszym sposobem na zachowanie dobrego wyglądu parkietu jest codzienna pielęgnacja. Zrezygnowanie z częstego dbania o lakierowaną podłogę może spowodować powstanie zarysowań, które nie będą wyglądać atrakcyjnie. Do jednej z podstawowych zasad ochrony parkietu zalicza się codzienne odkurzanie lub zmiatanie szczotką. Istotnie ważne jest używanie jedynie miękkich końcówek – użycie twardych może spowodować trwałe zarysowanie parkietu. Ważną zasadą jest również to, aby unikać nadmiernego kontaktu parkietu z wodą, która działa na niego niszcząco. Jedynie w przypadku silnych zabrudzeń, których nie można usunąć w żaden sposób, zaleca się użycie wody z dodatkiem specjalistycznego detergentu. Specyfiki tego typu, które są powszechnie dostępne na rynku, mają szkodliwe działanie na lakierowany parkiet – jeśli decydujemy się na zakup środka czyszczącego, to powinien być to produkt stworzony specjalnie do pielęgnacji parkietu.

Piasek to największy wróg lakierowanej podłogi. Jego ziarenka powodują zarysowania parkietu, dlatego też warto zainwestować w maty zbierające brud w miejscach, które znajdują się blisko pomieszczenia z lakierowaną podłogą i niosą ryzyko wniesienia ziarenek piasku do domu, między innymi na tarasie lub przedpokoju.

Niebezpieczeństwo zarysowania parkietu niosą również nasze meble, które przestawianie zbyt często mogą uszkodzić podłogę. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stosowanie podkładek filcowych zapewniających całkowitą ochronę przed rysami.

Pielęgnacja okresowaPielęgnacja drewna

Propozycją systematycznej pielęgnacji parkietu może być pastowanie, które odbywa się za pomocą specjalnego preparatu. Zabieg ten ma na celu uwydatnienie barwy podłogi i nabłyszczenie jej, a przede wszystkim umocnienie wierzchniej warstwy lakieru.

Ważnym zabiegiem, który pozwoli nabrać ponownego blasku naszej podłodze, jest lakierowanie parkietu. Jednak bezpośrednio przed lakierowaniem należy wykonać cyklinowanie, nazywanie inaczej szlifowaniem. Głównym celem tego zabiegu jest usunięcie wierzchniej, zniszczonej warstwy parkietu w celu nałożenia nowego lakieru. Lakierowanie parkietu wykonuje się na czystej podłodze przy użyciu wałka z niedługim włosiem. Przeprowadzona w ten sposób odnowa pozwoli przywrócić dawny blask i sprawić, że nasza podłoga będzie wyglądać jak nowa.

Istnieje kilka sposobów na ochronę parkietu w naszym mieszkaniu. Dzięki codziennej, starannej pielęgnacji na dłużej zachowamy blask i świeży wygląd naszej podłogi. Nie oznacza to jednak, że całkowicie unikniemy szlifowania i ponownego lakierowania parkietu – jest to zabieg nieunikniony, jeżeli zależy nam na dobrym stanie drewnianej podłogi.