Olej do drewna – zalety i zastosowanie

 

Drewno to piękny i wdzięczny materiał, którym chętnie się otaczamy. Coraz częściej wybieramy drewniane meble i podłogi. Chcąc zadbać o piękny wygląd drewna, musimy odpowiednio je zakonserwować. Możemy użyć lakieru lub impregnatu do drewna. Coraz popularniejszy jest także olej do drewna. Jakie ma zalety i zastosowanie?

Jaki efekt daje olej do drewna?

Nałożenie oleju do drewna pozwala osiągnąć bardziej naturalny wygląd podłogi niż ma to miejsce w przypadku lakierów. Oleje świetnie podkreślają kolor drewna oraz uwydatniają jego strukturę. Zabezpieczona olejem do drewna podłoga ma niewielki połysk, poza tym jest „cieplejsze” w dotyku niż po zastosowaniu lakieru, który tworzy twarda, błyszczącą i gładką taflę.

Olej do drewna i jego rodzaje

Olej do drewna sprawdzi się, jeśli drewno jest twarde (dąb, jesion, akacja, gatunki egzotyczne). W przypadku drewna miękkiego lepiej wykorzystać jednak z dostępnych na rynku lakierów do drewna.

Rozróżniamy dwa typy olejów: rozpuszczalnikowe i wodne. Te pierwsze głębiej wnikają w strukturę drewna, więc lepiej je zabezpieczają, dlatego są szczególnie zalecane w mocno eksploatowanych pomieszczeniach lub na tarasie. Niestety, tego typu olej do drewna ma nieprzyjemny zapach, który utrzymuje się nawet kilka dni po nałożeniu środka.

Jakie właściwości ma olej do drewna?

Olej do drewna tworzy warstwę na powierzchni drewna i wnika głęboko w jego strukturę, dzięki czemu zabezpiecza podłogi we wnętrzach o wysokiej wilgotności (np. w łazienkach) lub na zewnątrz (tarasy). Podczas renowacji podłóg najbardziej zniszczone podczas eksploatacji fragmenty można pomalować miejscowo. Podłoga pokryta olejem wymaga regularnej konserwacji za pomocą zalecanych przez producenta preparatów. Ponadto, proces nakładania oleju do drewna trzeba powtarzać (w przypadku tarasów, nawet dwa razy w roku). Oleje wytwarza się na bazie naturalnych składników, więc są ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego.

Jak się nakłada olej do drewna?

Przed nałożeniem preparatu powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona. Pamiętajmy, że olej do drewna uwydatnia nie tylko rysunek słojów drewna, ale również wszelkie jego niedoskonałości, więc powierzchnia podłogi powinna być idealnie gładka. Olej można nakładać na gorąco lub na zimno. Pierwsza metoda wymaga profesjonalnego sprzętu, więc w warunkach domowych wykorzystuje się nakładanie na zimno. Olej nakłada się wzdłuż słojów, wcierając go za pomocą szmatki lub pędzla. Kiedy drewno nie wchłania już środka, zbiera się jego nadmiar i pozostawia podłogę do wyschnięcia (przeciętnie trwa to około 12 godzin). W razie konieczności można nałożyć jeszcze jedną warstwę.

Kilka godzin pracy wystarczy, by w odpowiedni sposób zadbać o drewnianą podłogę. Olej do drewna podkreśla urodę drewna i zabezpiecza je przed zniszczeniem, więc jest doskonałym sposobem impregnacji.