Nowoczesne płytki podłogowe

Nowoczesne płytki podłogowe powinny cechować się nie tylko efektownym designem, ale i walorami technicznymi. Rozwijając temat nowoczesnych płytek podłogowych, należałoby zacząć od wymienienia rodzajów materiałów, z jakich można obecnie układać podłogę.

Płytki podłogowe, czy lepsze od paneli?

Płytki podłogowe mają niewątpliwą przewagę nad panelami czy deskami, ponieważ mimo że droższe w montażu, są bezkonkurencyjne, jeśli idzie o użytkowanie i utrzymanie w czystości. Obecnie mogą być bardzo duże lub bardzo małe (mozaika). Nie da się ukryć, że dzięki stosowaniu nowych technologii produkcji dziś są też o wiele cieńsze niż kilka lat temu.

Najlepsze plytki podlogowe

Jakie wybrać płytki podłogowe?

Stylistyka płytek podłogowych jest obecnie bardzo różnorodna. Mogą one imitować drewniane lub bielone deski, piasek lub złoto, czasami pojawiają się na nich również tonowe przebarwienia z kresek lub obrazujące „rozlaną” ciecz. Nowoczesna technologia pozwala szybko i dokładnie przenieść wzór ze zdjęć na płytkę, wiernie odwzorowując grafikę.
Wykorzystanie druku cyfrowego pozwala dokładnie skopiować kamień czy fakturę drewna. W centralnym miejscu podłogi można wyróżnić kilka płytek dając im obramowanie z podkreślonego ciemniejszym kolorem kwadratu z innym, lecz harmonijnie współgrającym z całością wzorem, np. splecionych listków.

Nie zapominajmy o listwach!

Ważne są także listwy podłogowe, które mogą być szklane, drewniane, aluminiowe, z pcv, a także z poliuretanu. Pełnią funkcję maskującą – ukrywają otwory pozwalające podłodze „oddychać”. Są również pomocne w ukryciu kabli, a nade wszystko stanowią estetyczne połączenie podłogi ze ścianą.

Nowoczesne plytki podlogowe

A może industrialne wnętrze?

Obecnie do wykańczania podłogi używa się nawet cementu, żywicy lub szkła nawiązujących do przestrzeni przemysłowych czy też klubowych. Z produktów powstałych na bazie cementu można uzyskać efekt surowego betonu, ale i polerowanego granitu. Takie podłogi mają gładkie powierzchnie, gdyż są wylewane, w związku z czym o wiele łatwiej jest zapewnić im czystość i właściwy połysk. Są to posadzki dekoracyjne i obecnie stanowią najmodniejszy trend wykończeń mieszkaniowych. Jeśli połączy się to zastosowanie z odpowiednim oświetleniem, można uzyskać efekt luksusu i elegancji odczuwalny zwłaszcza przez to, że takie podłogi nie muszą mieć spoin jak ceramika i są bardziej naturalne.

Popularne są też podłogi żywiczne oparte na produktach poliuretanowych (materiał na piankę tapicerską) oraz epoksydowych (połączone atomy tlenu i węgla). Mają przepiękną kolorystykę, ale z uwagi na trud wykonania i konieczność ogromnej dokładności, do ich montażu najlepiej zatrudnić specjalistów. Podłogi tego rodzaju są bardzo popularne w halach produkcyjnych i magazynowych ze względu na łatwość utrzymania w czystości, której sprzyja ich bezspoinowość.