Nowoczesna kuchnia

Nowoczesna kuchnia, czyli jaka?

Kuchnia jest miejscem, gdzie zagospodarowanie przestrzeni jest niezwykle ważne. Dobrze dobrana odległość między poszczególnymi jej elementami, ja również ułożenie ich w odpowiedniej kolejności to jedno. Jednak przy tym wszystkim nie należy zapominać o równie ważnej rzeczy, jaką jest nowoczesny design. Jak połączyć te wszystkie elementy w jedną całość?

Kuchnia XXI wieku

Co obecnie jest modne?

Nowoczesna kuchnia na pewno jednoznacznie kojarzy się z wyborem jednolitego koloru, który dominuje w całym pomieszczeniu i co najważniejsze tym kolorem w ostatnim czasie jest biały. Gdy mówimy o dominacji danego koloru mamy na myśli niemal wszystko co znajduje się w kuchni– blaty, meble, jak nawet sam sprzęt kuchenny. Oczywiście  można natknąć się na drobne akcenty kolorystyczne, jak np. płytki nad blatem lub na sprytne odciążenie od jednego koloru, w postaci połączenia kuchni z jadalnią lub pokojem, który emanuje już szeroką paletą barw.

Przy tak ryzykownym projekcie należy pamiętać, że kluczową rolę odgrywa gra świateł, która może sprawić, że biel na blacie, będzie zupełnie inna niż na np. frontach mebli. Coraz częściej wykorzystywane są punkty świetlne, które wbrew pozorom nie dają wcale mało światła.

Jeśli chodzi o styl dominują gładkie fronty, które wykonane są z np. płyty MDF w towarzystwie przeszklonych szafek. Coraz rzadziej korzysta się z tradycyjnych rozwiązań jakimi jest drewno czy płyta wiórowa.

Wygoda użytkowania

Nowoczesna kuchnia jest przede wszystkim ergonomiczna. Najważniejsze w niej jest rozmieszczenie sprzętów w taki sposób, by gotowanie było przede wszystkim przyjemnością, a nie udręką. Dlatego jeżeli dysponujesz nieco większą przestrzenią, zdecyduj się na coraz bardziej popularne wyspy. Są one dodatkową przestrzenią do przyrządzania posiłków, co w przypadku każdej miłośniczki pichcenia jest nieocenione.

Decydując się na wyspę warto pamiętać, by nie była ona zbyt długa, ponieważ wtedy dostanie się na jej drugą stronę np. do szafki, staje się nie lada problemem. Ponadto warto właśnie nad nią zawiesić okap, który wykorzystując bardziej otwartą przestrzeń, będzie lepiej wciągał opary z gotowanych dań.

W kuchni równie ważne jest umieszczenie poszczególnych sprzętów w odpowiednim układzie. Lodówkę warto jest stawiać w  kącie, ponieważ jest ona jednym z największych sprzętów w pomieszczeniu. Piekarnik jest bardzo często połączony z kuchenką jednak nowoczesne rozwiązania często oferują umieszczenie piekarnika w zabudowie, a w jego miejsce umieszczana jest zmywarka.

Wygodna kuchnia

Nieatrakcyjny sprzęt – jak go schować?

Wspomniane wcześniej gładkie przestrzenie dominujące w nowoczesnych kuchniach, charakteryzują się również tym, że również sprzęt AGD jest za nimi chowany. Dzięki takiemu zabiegowi zachowana zostaje wizualna spójność, która nie jest możliwa do zachowania, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z różnego rodzaju sprzętami.

Sprzęt można umieścić w zabudowie, pozostawiając go otwartym lub, co coraz częściej jest stosowane, schować całkowicie łącząc np. drzwi zmywarki z frontami mebli. W taki sposób chowane są nawet całe lodówki, raz z zamrażalnikiem. Wbrew pozorom nie zajmuje się w ten sposób dodatkowego miejsca, a w zamian otrzymuje się w pełni spójną i pięknie prezentującą się  nowoczesną kuchnię.