Mozaika na wannie

Jednym ze sposobów ożywienia wnętrza łazienki jest ułożenie mozaiki na wannie. Doda ona artystycznego kunsztu, a przy okazji pozwoli na wykończenie trudno dostępnych miejsc.

Mozaika na wannie, z czym to „się je”?

Wykonuje się ją z płytek ceramicznych lub szklanych, gresu czy kamienia naturalnego. Można ją kupić w gotowym zestawie połączoną papierem na specjalnej siatce, którą da się także docinać. Mozaika przydaje się zwłaszcza do wykańczania przestrzeni, którą bardzo trudno byłoby wypełnić przez docinanie płytek. Może to dotyczyć zabudowy brodzika, wanny o okrągłym kształcie, wypukłości na ścianie, różnych wnęk lub obrzeży. Najlepszy efekt przy układaniu mozaiki zostanie osiągnięty, jeśli będzie ona jedynie fragmentem jakiejś całości, np. obudową lustra. Istnieje także możliwość zbudowania samego brodzika z mozaiki układając ją na części odpływowej w kabinie prysznicowej, ze stworzonym spadem na odpływ i połączeniem kanalizacyjnym na przygotowanym, podmurowanym stopniu lub samej podłodze i na ścianie.

Układanie mozaiki

Jak ułożyć mozaikę na wannie?

Chcąc dokładnie ułożyć mozaikę, musimy poprzedzić to zadanie pewnymi przygotowaniami. Po pierwsze należy oczyścić i zagruntować powierzchnię, na której będziemy układać, wyrównując wszelkie szczeliny tak, aby wszystko układało się równo i symetrycznie. Następnym krokiem jest przygotowanie chłonnego podłoża. Robi się to przez zagruntowanie powierzchni przeznaczoną do tego emulsją. Dzięki temu zaprawa będzie się lepiej trzymać. Przygotowanie jej zawsze ściśle określa instrukcja od producenta. Po wymieszaniu zaprawy klejowej za pomocą grzebienia o cienkich zębach trzeba nałożyć cienką warstwę kleju, tak aby mozaika nie zapadała się. Kiedy kleimy w miejscu,gdzie arkusze mozaiki stykają się, aby wyrównać poziom możemy użyć cienkiej płytki gipsowej z włóknem szklanym. Gdy zaprawa wyschnie po upływie 24 godzin, można rozpocząć fugowanie. Na zakończenie należy ostrożnie docisnąć całość styropianową pacą uważając, by zaprawa nie rozeszła się.

Efekt mozaiki

A może mozaika szklana?

Nowocześnie i efektownie wygląda w łazience mozaika szklana. Ma bogatsze wzornictwo i kolory, a do tego przygotowanie jej jest o wiele tańsze niż mozaiki ceramicznej. Jest dostępna pod zabudowę pomieszczeń zarówno suchych, jak kuchnia, ale jednocześnie dobrze znosi stały kontakt z wodą. Świetnie więc sprawdza się również w łazience.  Dodatkową zaletą jest odbijanie światła, dzięki czemu w pomieszczeniu pojawiają się kolorowe refleksy. Wrażenie robią również wypukłości na powierzchni.