Malujesz drewniane elementy? Nie zapomnij o odpowiedniej ochronie

Drewno to piękny i bardzo przyjazny materiał, więc często wybieramy go do dekoracji wnętrz. W modnych aranżacjach drewno jest elementem wprowadzającym powiew naturalności. Minimalistyczne, surowe domy są zdobione naturalnym drewnem, które wprowadza się na przykład w formie balustrad. Aby drewno długo wyglądało pięknie, trzeba je dobrze zabezpieczyć.

Dlaczego trzeba impregnować drewno?

Drewno, które jest stosowane w budownictwie, zazwyczaj jest miękkie i podatne na degradację. W związku z tym, wymaga zabezpieczenia w formie impregnacji. Drewno mogą niszczyć promienie słoneczne, deszcz i wilgoć czy ogień. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że czynniki destrukcyjne wnikają w strukturę drewna. Także wewnątrz domu mogą działać grzyby pleśniowe niszczące strukturę materiału, w którą szybko wejdą owady.

Jak zabezpieczyć drewniane elementy?

Wiele drewnianych elementów wyposażenia domu ma duże gabaryty i ich przenoszenie może być trudne. Bywa również tak, że chcemy odświeżyć na przykład balustradę, czyli element pionowy. W takim przypadku nie można wybrać lakieru czy bejcy, gdyż preparaty mogą spływać i pozostawić brzydkie zacieki. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się preparaty w formie żelu, które nie kapią i nie spływają z powierzchni pionowych i łatwiej je aplikować. Można wybrać lakierobejcę, którą można łatwo i wygodnie nanieść na powierzchnię. Produkt dobrze ochroni drewno i nada mu atrakcyjny wygląd.

Jak przygotować drewno do malowania?

Przed aplikacją preparatów każdy element musi być odpowiednio przygotowany. Po pierwsze, trzeba dokładnie usunąć stare powłoki lakieru czy farby, gdyż mogą się łuszczyć i pogarszać przyczepność nowej warstwy produktu oraz doprowadzić do powstania wadliwej powłoki. Drewniany element trzeba zeszlifować wzdłuż słojów drewna, najlepiej papierem ściernym o odpowiednio dobranej gradacji. Przed malowaniem musimy dokładnie usunąć pozostały po szlifowaniu pył.

Jak prawidłowo malować drewno?

Na dobrze przygotowane podłoże możemy nałożyć lakierobejcję, najlepiej zrobić to za pomocą pędzla lub tamponu. Produkt trzeba aplikować wzdłuż słojów drewna, najlepiej nakładać dwie lub trzy warstwy, pamiętając, by między malowaniem było około 12 godzin przerwy. Po pierwszym nałożeniu, drewno trzeba zeszlifować. W czasie szlifowania jesteśmy też w stanie ocenić, czy poprzednia warstwa już wyschła, gdyż powstający w czasie tego zabiegu pył będzie biały. Jeśli natomiast powierzchnia nie pyli i jest gumowata, oznacza to, że powłoka nie wyschła dostatecznie.

Dobrze zabezpieczone drewno długo będzie wyglądać pięknie. Chcąc cieszyć się naturalnym pięknem drewna, musimy pamiętać o jego konserwacji.