Malowanie w domu. Praktyczne porady

Czasami nadchodzi taki czas, że ściany w domu wymagają odświeżenia. Przyczyn jest naprawdę dużo. Może to być wina dymu od papierosów zabaw dzieci czy po prostu czasu, podczas upływu którego farby zaczynają blaknąć. Oto garść praktycznych porad przydatnych przed przystąpieniem do malowania ścian w domu

 

Farba lateksowa i akrylowa. Weź je pod uwagę

Jeżeli masz dzieci lub malujesz pomieszczenie narażone na zabrudzenia, weź pod uwagę farbę lateksową, która ma tę zaletę, że jest odporna na szorowanie. Dwukrotne pomalowanie ścinany tą farbą da odporność nawet przed myciem ciepłą wodą. Dzięki czemu bez trudu usunie się z niej wszelkie zabrudzenia, a przy tym zapewnia oddychanie ściany eliminując ryzyko zawilgocenia powierzchni.

Jeden litr farby akrylowej Malfarb pozwala na pokrycie ok 10 m2 powierzchni ściany, oznacza to bardzo duża wydajność względem innych farb dostępnych na rynku.

Farba akrylowa to wodorozcieńczalna żywica. Charakteryzuje się ona bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Farba akrylowa powinna być stosowana tylko w pomieszczeniach suchych, przede wszystkim w  domu, z pominięciem łazienek czy kuchni, gdzie się nie nadają z powodu emulsji, która nie pozwala na oddychanie ścianie. W wilgotnych pomieszczeniach istnieje ryzyko powstania grzyba.

Zaletą farby akrylowej jest jej właściwość kryjąca. Jest ona bardzo dobrym rozwiązaniem do zakrycia wszelkich odbarwień i plam na ścianie. Można ją także rozcieńczyć w wodzie. Warto wziąć pod uwagę fakt, że farba akrylowa nie ma tendencji do żółknięcia z powodu upływu czasu.

Malowanie pędzlem czy wałkiemmalowanie ściany

Te  pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób zanim zaczyna malować. Przy zdecydowanej większości farb można malować zarówno pędzlem jak i wałkiem. Jakie są ich zalety i wady?

Planując malowanie krawędzi i detale, najlepiej spisze się pędzel. Dzięki niemu możliwe będzie dotarcie do wszystkich trudno dostępnych miejsc, gdzie wałek sobie nie powadzi. W sklepach można dostać wiele rodzajów pędzi, o różnych szerokościach, ale ten, na który powinno się zwrócić szczególną uwagę to pędzel kątowy, który jest pokryty krótkim włosiem z bocznymi rolkami, dzięki czemu malowanie krawędzi będzie łatwiejsze.

Zły dobór będzie może być przyczyną powstawania nieestetycznych smug. Dlatego powinno dobrać się odpowiednią twardość pędzla. Włosie pędzla nie powinno być zbyt miękkie i zbyt twarde. Wybierz te o średniej twardości i uważaj, by nie przyciskać go zbyt mocno do ściany. Pędzel miękki używaj tylko do malowania detali.

Pędzel nie nadaj się do malowania dużych powierzchni, m.in. całych ścian. Zajmuje to dużo czasu i istnieje ryzyko powstawania smug. Do tego celu użyj wałka. Ułatwia on pracę przy malowaniu większych powierzchni.

Grubość wałka powinna być dostosowana do gładkości ściany. Im ściana jest gładsza, tym włosie walka powinno być krótsze. Im bardziej chropowata, tym włosie powinno być dłuższe. Przy czym, gdy nie ma pewności do rodzaju wałka, którego powinno się użyć, lepiej wybrać ten o dłuższym włosiu, nić krótszych. Wałek z krótkim włosiem może mieć problemy z dokładnym pokryciem powierzchni.