Letnie wakacyjne kolory – jak je łączyć

Pęd otaczającego nas świata sprawia, że we własnym domu szukamy spokoju i ukojenia. Nie chcemy gromadzić przedmiotów, a otaczać się tylko tym, co ładne i niezbędne. Remontując mieszkania, przeglądamy paletę kolorów i szukamy barw, które będą tworzyły dobrą bazę do reszty wystroju. Co jest modne? Które kolory lata można łączyć? Które farby są modne?

Modne barwy z palety kolorów

Skandynawskie klimaty w wystroju wnętrz są teraz bardzo modne. Cały czar i urok tkwi w pięknej przyrodzie krajów Północy. Skandynawia kojarzy się fiordami, lodowcami czy zorzą polarną. Piękna natura jest natchnieniem dla projektantów, którzy tworzą wnętrza proste, ale wyraziste. Takie też są najczęściej proponowane kolory farb, jakich używa się w pomieszczeniach urządzonych w tym stylu. Cudowne błękity to także kolory letniego nieba. Wyobraźmy sobie, że leżymy na łące i patrzymy w niebo. Jest cicho i spokojnie, a my czujemy się błogo. Wprowadźmy taki nastrój do domu, wybierając błękitne kolory farb. Pasuje do nich biel i szarości. Jasne odcienie rozświetlą i optycznie powiększą przestrzeń. Wystrój pomieszczeń dopełnią bielone meble, wyraziste dodatki i wełniane koce. Paleta kolorów jest bardzo bogata, a projektanci proponują, by zwrócić uwagę na pastele. Na ściany nakłada się farby w delikatnych i lekkich kolorach, a nieco słodyczy odbiera im zestawienie z perłową szarością lub nieśmiertelnym duetem czerni i bieli. Wśród najpopularniejszych kolorów wymienia się róż, który nabiera szlachetności w połączeniu z barwami neutralnymi i znakomicie poprawia nastrój. Różowe farby mogą wyglądać nieco infantylnie, ale wystarczy połączyć go z innymi pastelowymi kolorami, by stworzyć letnie i przyjazne wnętrze. Bardzo popularne są także farby w kolorach z tonacji cielistej, czyli po prostu beżowe (nude).

Etniczne inspiracje – paleta kolorów ziemi

Inspiracje do urządzania domu można czerpać ze zdjęć zrobionych w różnych zakątkach naszego globu. Na ścianach niech zawitają farby z palety kolorów ziemi, czyli oliwkowe zielenie, pomarańczowa terakota, żółtej ochry czy meksykańska czerwień. Świetnie pasują do nich dodatki nawiązujące do tradycyjnego rzemiosła. Ponadto, wspaniale prezentują się w towarzystwie zieleni, która przypomina urodę w pełni, wakacyjnym rozkwicie. Takie kolory wnętrz przywodzą na myśl podróże, za którymi tęsknimy. Dom to miejsce, w którym przebywamy najchętniej i w którym chcemy się czuć dobrze i bezpiecznie. Wybierzmy farby w kolorach, które przypominają słoneczne lato, a wakacyjny nastrój będzie z nami przez cały rok.