Klej termotopliwy – niezbędny pomocnik złotej rączki

 

 

Majsterkowanie to hobby, które pozwala na produktywne spędzanie wolnego czasu. Jedni naprawiają coś od czasu do czasu lub jedynie przy okazji remontów. Dla innych jest to sposób na odreagowanie codziennych stresów, a niektórzy uczynili ze swojego hobby sposób na zarobek. Jednak bez względu na to, do jakiego celu wykorzystuje się majsterkowanie, do pracy potrzebne są narzędzia wysokiej jakości. Co dokładnie się przydaje?

Warsztat w każdym domu

Narzędzia, narzędzia, narzędzia – bez nich nawet trudno wyobrazić sobie wiele najdrobniejszych prac, nie mówiąc już o poważnych remontach. Nawet jeśli nie ma się smykałki do majsterkowania, w domu koniecznie muszą być przynajmniej młotek, kombinerki, śrubokręt. Dość często przydają się wiertarka czy piła. Narzędziami często są też drobne przedmioty, takie jak np. śrubki, gwoździe i nakrętki. Trudno jednak wyobrazić sobie codzienne, niewielkie naprawy bez skutecznego kleju. Najlepiej by był to klej wszechstronny, który poradzi sobie z drobiazgami, ale i sklei twarde i duże powierzchnie.

Do czego przydaje się klej termotopliwy?

Kleje do majsterkowania są bardzo różne. Najczęściej dostosowane są do klejenia konkretnych powierzchni. Najsilniejsze kleje nie nadają się za bardzo do papieru czy tektury, z kolei te reklamowane jako mocne i do wszystkiego, przeważnie są całkiem skuteczne, ale ich efekty nie są niestety długotrwałe. Zamiast więc decydować się na słabszej jakości produkty, o wiele lepiej jest zainwestować w naprawdę profesjonalny produkt tego typu. Kleje termotopliwe są obecnie bezkonkurencyjne.

 tool

Kleje termotopliwe dostępne są w różnych wersjach. Niektóre z nich mają kolor brązowy bądź żółty. Specjalistyczne warianty bez trudu radzą sobie nawet z klejeniem sztywnych, metalowych powierzchni. Dlatego są tak chętnie wybierane nie tylko przez amatorów majsterkowania. Są bezzapachowe, a ich wszystkie możliwości ujawniają się dopiero po podgrzaniu do bardzo wysokiej temperatury. W sklepach znaleźć można kleje termotopliwe w sztyfcie. Nie rozsmarowuje się ich samodzielnie na powierzchni przeznaczonej do klejenia. Służą do tego specjalne pistolety. Kleje dostępne są w uniwersalnych opakowaniach, dzięki czemu niezależnie od tego, jaki kupi się pistolet, sztyft powinien do niego idealnie pasować. To zaleta dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z majsterkowaniem i obawiają się złego dopasowania kleju do pistoletu.

Jak pracować z klejem, by wydobyć jego właściwości?

Kleje termotopliwe nie są uciążliwe w użytkowaniu. Nie mają mocnego zapachu, nie sprawiają też problemów przy aplikacji. Z dobrej jakości pistoletem można nałożyć klej szybko i precyzyjnie na pożądane powierzchnie. Chociaż gorący w chwili nałożenia, klej wyjątkowo szybko stygnie, a zespolone nim powierzchnie trzymają się wyjątkowo mocno i to przez bardzo długi czas. Nic więc dziwnego, że kleje termotopliwe uważane są nie tylko za skuteczne kleje dla majsterkowiczów, ale są również użyteczne w przemyśle, np. motoryzacyjnym. Klej termotopliwy znajduje zastosowanie też w mniej oczywistych dziedzinach. Bezzapachowy i bezbarwny doskonale sprawdza się w pracach rękodzielniczych, w których estetyka jest szczególnie istotna.  Kleje termotopliwe często wykorzystuje się przy wyrobie zabawek z drewna, różnych dekoracji do wnętrz czy aranżacji z kwiatów.