Klej na gorąco świecący w ciemności

Możliwości klejów na gorąco są bardzo duże, powszechnie stosuje się je nie tylko w różnych gałęziach przemysłu, ale we florystyce, majsterkowaniu czy drobnych pracach remontowych i naprawczych. Przy pomocy takiego kleju gorącego można też wykonywać najróżniejsze ozdoby i zabawki, jak więc widać sprawdza się on w wielu sytuacjach.

Zalety kleju na gorąco

Popularność takiego sposobu klejenia wynika z kilku czynników. Przede wszystkim klej gorący po wystygnięciu tworzy trwałą i wytrzymałą spoinę, odporną na działanie wody. Przy jego pomocy można łączyć ze sobą wiele różnych rodzajów materiałów, począwszy od drewna i kartonów, a kończąc na metalach, tworzywach sztucznych, ceramice czy szkle. Na rynku są zarówno kleje uniwersalne, które poradzą sobie prawie ze wszystkim, jak również kleje dedykowane do konkretnego rodzaju materiału. Kolejną dużą zaletą tej metody jest szybkość i wygoda aplikowania. Klej gorący roztapiany jest w niewielkich pistoletach, a następnie przy pomocy dyszy nakładany na sklejane elementy. Po określonym czasie, najczęściej jest to kilka do kilkudziesięciu sekund, nałożona warstwa kleju zastyga, tworząc mocną spoinę. Otrzymane w taki sposób połączenia są nie tylko trwałe, ale także estetyczne, zwłaszcza jeśli zastosuje się odpowiedni kolor sztyftów.

Kolory sztyftów

Sztyfty do klejów gorących dostępne są w wielu różnych kolorach i grubościach. W większości zastosowań sprawdzą się trzy najpopularniejsze wersje, to znaczy mlecznobiałe, czarne oraz przezroczyste. Dwie pierwsze wykorzystywane są w mniej eksponowanych miejscach, po te ostatnie przeważnie się sięga wtedy, gdy będzie komuś zależało na tym, aby spoina była praktycznie niewidoczna. Na rynku pojawia się też coraz więcej klejów kolorowych, wykorzystywanych przez osoby zajmujące się florystyką czy wytwarzaniem ozdób i dekoracji. Ze względu na mniejsze zainteresowanie nimi nie wszyscy producenci posiadają taką propozycję, ale i tak oferta rynkowa jest już całkiem spora. Dostępne są zarówno standardowe barwy, czyli żółte, zielone, niebieskie czy czerwone, jak również mniej typowe. Co ważne, właściwości samego kleju gorącego będą takie same bez względu na kolor wkładu.

A może klej świecący w ciemności?

Producenci klejów gorących, tacy jak Buehnen nie przestają zaskakiwać swoich klientów, wypuszczając na rynek coraz to nowe wersje sztyftów. W ostatnim czasie pojawił się między innymi klej gorący świecący w ciemności. W świetle dziennym takie wkłady niczym szczególnym się nie wyróżniają, wyglądają jak wszystkie inne. Ich właściwości ujawniają się dopiero z nastaniem ciemności, gdy zaczynają emitować delikatne, zielone światło. Jest to zasługą dodatku do sztyftów specjalnych fluorescencyjnych substancji, w ciągu dnia pochłaniających energię, a w ciemności oddających ją w formie światła. Kleje te mają identyczne właściwości co zwykłe, tak samo mocno trzymają po roztopieniu, a ich zaletą jest właśnie możliwość świecenia. Taki klej gorący może być używany do najróżniejszych ozdób i dekoracji, na przykład elementów zabawek czy halloweenowych pająków, ale sprawdzi się także do wykonywania połączeń, które z różnych względów powinny być dobrze widoczne.