Jakie farby akrylowe wybrać?

 

 

Kiedy na dworze robi się już ciepło, wielu z nas wpada na pomysł o zmianie aranżacji wnętrza. Wybieramy sie wtedy do sklepu z materiałami budowlanymi i trudno nam się zdecydować na jakikolwiek wybór. Oferta farb dekoracyjnych jest bardzo bogata. Ponieważ większość znajomych oraz fachowcy najczęściej wybierają farby akrylowe, zastanawiamy się czy to dobry wybór.

Czym się charakteryzuje farba akrylowa?

Zgodnie z opisem na opakowaniach, ten rodzaj farb jest przeznaczony do dekoracyjnego malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Zapewnia trwałość koloru i naturalne oddychanie ścian.  Emulsje akrylowe są wodo rozpuszczalne i nie wydzielają przykrego zapachu. Tworzona powłoka jest dość trwała i można ją stosować zarówno na płytach kartonowo-gipsowych, jak i na tynkach. Ponadto farby te łatwe są w nakładaniu, a ze względu na konsystencję, są bardzo wydajne.

Co ciekawe, farby akrylowe nie są przeznaczone wyłącznie do malowania ścian. Są chętnie stosowane również przez artystów i rękodzielników. Można ich używać na różne powierzchnie, można uzyskać też efekt przenikania się kolorów. Dlatego warto przed zakupem upewnić się, że wybrana przez nas puszka farby nadaje się do powierzchni, którą chcemy pokryć.

Co więc wybrać?

Najważniejsze dla nas kupujących jest naturalnie odpowiedni kolor farby, który w dużym stopniu potrafi zmienić charakter wnętrza. Kolor farby dobrać możemy, biorąc pod uwagę nastrój jaki ma panować w danym pomieszczeniu. Na szczęście farby akrylowe proponowane są w niezliczonej liczbie kolorów i odcieni. Następnie zdecydujmy o tym, jaki efekt ma dawać pomalowana powierzchnia. Obecnie do wyboru mamy cztery stopnie połysku farb akrylowych: głęboki mat, mat (satynowy), półmat (średni połysk) i połysk. W zasadzie wybór zależy od naszych potrzeb i gustu. Na suficie zastosować można farbę antyrefleksową, która optycznie maskuje nierówności podłoża.

Wybór zdeterminowany będzie tym jaki efekt w danym pomieszczeniu chcemy uzyskać. Chcemy również, by był odzwierciedleniem naszych upodobań. Pomieszczenia w których nastąpią zmiany powinny pomóc nam poczuć się swobodnie i odetchnąć po męczącym dniu.