Jak urządzić mały pokój dla dziecka?

Pokój dziecka musi być przede wszystkim funkcjonalny i przestrzenny. Jednak oprócz tego powinien być pomysłowy, kolorowy i przyjazny. Nie należy również zapominać, że musi sprytnie łączyć miejsce do nauki z przestrzenią do zabawy. Ogrom możliwości jakie oferują producenci mebli dziecięcych pozwala na urządzenie pokoju na wiele ciekawych sposobów. Co jednak w przypadku kiedy pokój jest mały, a rodzice nie mogą sobie pozwolić na szaleństwo przy jego urządzaniu? Na to również są sposoby!

Jakie kolory dobrać do niewielkiego pokoju dziecięcego?

W przypadku małej przestrzeni idealnie sprawdzą się jasne kolory. Ciemne i ostre barwy w znacznym stopniu pomniejszą pokój. Sufit oraz podłoga również powinny być zachowane w jasnych odcieniach. Jest to zabieg, który optycznie powiększy wnętrze. Jednak oczywistym jest, że pokój dziecka nie powinien być nudny, co niestety gwarantują jasne barwy. W takim wypadku można na jednej ścianie zastosować jakiś intensywny, wesoły kolor. Świetnym rozwiązaniem będzie także tapeta. Na jasnych ścianach można nakleić również naklejki z motywem zwierząt lub bajek. Dzięki nim pokój będzie ciekawszy i dużo  przyjemniejszy dla dziecka.

Pokój dla dziecka

Jakie meble dobrać do małego pokoju dziecięcego?

Producenci mebli dziecięcych oferują bardzo ciekawe rozwiązania. W niewielkim pokoju idealnie sprawdzą się meble mające kilka zastosowań. Sporym ułatwieniem dla rodziców jest możliwość kupna już gotowej meblościanki, zawierającej wszystkie potrzebne dziecku meble, zaprojektowane tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca.

Świetnym rozwiązaniem okazują się łóżka, które mają pod spodem szuflady i szafki. Można w nich schować nie tylko pościel, ale również ubrania, książki i inne drobiazgi. Wówczas łóżko jest oczywiście wyższe, ale za to w bardzo praktyczny sposób stwarza dodatkowe miejsce do przechowywania. Zostając przy temacie łóżek, świetnie sprawdzą się także pojedyncze łóżka piętrowe. Umieszczone są one dość wysoko i wchodzi się na nie po drabince. W takim przypadku pod łóżkiem można stworzyć dla dziecka miejsce do zabawy lub ustawić tam biurko lub szafki.

Dobrze przy małych pokojach dziecięcych sprawdzą się również wiszące półki. Można na nich ułożyć książki lub zabawki, stwarzając tym samym poniżej przestrzeń do zabawy lub świetne miejsce na biurko dla dziecka.

Jeżeli chodzi o przechowywanie zabawek lub innych drobnych rzeczy, doskonale sprawdzą się różnego rodzaju pudełka. Dzięki nim pokój nie będzie sprawiał wrażenia zagraconego, a wszystkie  drobne rzeczy będą w jednym miejscu.

Urządzamy pokój dla dziecka

Jakie dekoracje dobrać do małego pokoju dla dziecka?

W małym pokoju świetną dekoracją okazują się lustra. Szeroki wybór ich kształtów i wielkości daje rodzicom wiele możliwości. Natomiast największym plusem luster jest fakt, że optycznie powiększają wnętrze, co świetnie sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu. Inna dekoracją są różnego rodzaju obrazki, ramki ze zdjęciami i inne ozdoby naścienne. Dzięki temu, że będą one umieszczone na ścianie, nie przytłoczą pokoju dziecka, ale świetnie go urozmaicą.