Jak samodzielnie pomalować pokój na dwa kolory

Jednokolorowe ściany dawno temu wyszły z mody. Łączenie kolorów jest tym co możemy coraz częściej spotkać we wnętrzach. Niektórzy malują ściany na zasadzie kontrastów, inni wolą łączyć zbliżone do siebie barwy. Czym kierować się podczas wyboru kolorów i jak samodzielnie stworzyć dwubarwną ścianę?

Czy wielkość pomieszczenia ma znaczenie w kontekście kolorów?

Prawidłowe dobranie barw nie tylko sprawi, że ściany nie będą się ze sobą „gryzły”, ale również może powiększyć optycznie pomieszczenie. Jeśli pomalujemy sufit na jasno, ale kolor ten nie wystąpi na żadnej ze ścian to pokój będzie sprawiał wrażenie wyższego. Natomiast jeśli zdecydujemy się na pomalowanie na inny kolor niż pozostałe jednej ściany, najbardziej „rzucającej się” w oczy podczas wchodzenia do pokoju, to stanie się on optycznie większy. Dużo można zrobić na poddaszu, na którym obecne są skosy. Łączenie kolorów na ostatnim piętrze nastawione jest głównie na powiększenie i dodanie przestronności pomieszczeniu. Dlatego najlepiej wyglądają jasne poddasza w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Poddasze może być jednocześnie przestronne, jak i przytulne.

Dwa kolory w pokoju

Jak łączyć barwy?

Oczywiste jest to, że dwa kolory powinny różnić się przynajmniej kilkoma odcieniami, aby dobrze wyglądały na ścianie. Obie barwy mogą być jasne, ale łączenie kolorów ciemnych i jaśniejszych również świetnie się sprawdza. Dobrym połączeniem są np. brązowe lub ciemnofioletowe ściany i bardzo jasny sufit. Wówczas kolor sufitu możemy przenieść też na jedną ze ścian. To jakie kolory wybierzemy zależy przede wszystkim od własnych preferencji i specyfiki pomieszczenia – do pokoi dziecięcych i młodzieżowych najbardziej pasują jasne kolory, które wpływają na koncentrację i pomagają się zrelaksować. Kuchnię, w której zwykle spędzamy dużo czasu warto także pomalować na jasne kolory. Wówczas oczy wolniej się męczą, a chęci do pracy zostają na dłużej.

Jak pomalować pokój dwiema barwami?

Aby pomalować pomieszczenie na dwa kolory wcale nie musimy kupować dwóch zestawów wałków i pędzli. Możemy zaoszczędzić i wykorzystać te same narzędzia, które dokładnie umyjemy między łączeniem kolorów. Do rozpuszczenia farby możemy użyć detergentu. Łatwiej będzie usunąć jasne farby, dlatego jeżeli malujemy ścianę jasnym i ciemnym kolorem lepiej najpierw użyć jasnej farby. Zanim przystąpimy do malowania warto przygotować ścianę na łączenie kolorów i ułatwić sobie nieco pracę. W miejscach, w których dwie barwy mają mieć przejście warto przykleić taśmę malarską. Krawędź taśmy warto pomalować na kolor, którym ściana już jest pokryta. Dzięki temu zapobiegnie to niekontrolowanemu przedostaniu się drugiego koloru poza taśmę. Z malowaniem warto poczekać do momentu, aż farba na taśmie wyschnie. Kiedy już będzie sucha, rozpoczynamy malowanie kolejnym kolorem, a wzdłuż krawędzi taśmy przeciągamy wałkiem malarskim. Taśmę należy zerwać zanim druga warstwa wyschnie. Inaczej możemy oderwać fragmenty farby wraz z taśmą malarską.