Jak malować ściany wewnętrzne?

Kiedy już zdecydujemy się samodzielnie przemalować ściany w naszym mieszkaniu warto skorzystać z kilku rad fachowców. Efekt końcowy zależeć będzie nie tylko od koloru, ale również od przygotowania podłoża, rodzaju wybranej farby oraz użytych narzędzi. Zatem jak malować ściany wewnętrzne?

Od czego zacząć?

Kiedy już wybraliśmy kolor i rodzaj farby oraz kupiliśmy odpowiednią jej ilość, należy przygotować sobie miejsce pracy. Należy z pomieszczenia wynieść wszystkie zbyteczne sprzęty, a meble których nie przeniesiemy ustawić na środku pokoju. Ze ścian zdejmijmy wszystkie półki i ramki. Wszystkie przedmioty oraz podłogi trzeba zabezpieczyć folią malarską. Oklejmy również folią drzwi, zapobiegniemy ich zabrudzeniu. Używając taśmy malarskiej zabezpieczmy okna, gniazdka i kontakty.

Malowanie ścian wewnętrznych
Malowanie ścian wewnętrznych

Odpowiedni sprzęt

Gruntowanie, a potem malowanie ścian przebiegnie sprawnie jeśli dobierzemy dobry wałek. Do gruntowania ścian przydatny będzie wałek z krótkim runem (włosem), natomiast do malowania z nieco dłuższym runem. Kupmy również kilka pędzli. Mniejszymi pomalujemy trudno dostępne miejsca, większymi kąty. Dobry będzie również cienki zakrzywiony pędzel (kaloryferowiec), do pomalowani ściany za grzejnikiem. Do malowania wałkiem przyda się teleskopowa rączka, która pozwoli dotrzeć farbie na dużą wysokość. Niezbędna będzie też drabina. Potrzebny będzie pojemnik do farby, przeznaczony do nabierania farby wałkiem. Praktyczne okazać się może wiaderko z wodą i gąbką do ścierania zabrudzeń.

Na koniec sprawdźmy jeszcze instrukcję na opakowaniu farby, aby wiedzieć po jakim czasie nakładać będziemy kolejne warstwy farby i można przystąpić do dzieła.

Malujemy ściany wewnętrzne

Po zagruntowaniu ścian i sufitu możemy zacząć zmieniać nasz pokój. Grunt nanosimy równolegle do kierunku padania światła z największego okna. Pierwszą warstwę farby nanosimy w poprzek zagruntowanej warstwy, a kolejna znów zgodnie z kierunkiem padania światła. Jednak najlepiej malowanie zacząć od miejsc trudno dostępnych oraz detali i krawędzi. Potem pomalujmy ścianę z otworem okiennym, a następnie kolejne ściany. Liczba naniesionych warstw zależy od rodzaju farby, jednak w zasadzie rzadko wystarczy naniesienie jednej tylko warstwy. Czas potrzebny do wyschnięcia pierwszej warstwy producenci zazwyczaj podają na opakowaniach farby. Pamiętajmy jednak, że farby swoją ostateczna odporność uzyskują po mniej więcej 24 godzinach.

Wydaje się że malowanie ścian wewnętrznych nie jest skomplikowanym zajęciem. Jednak nie do końca. Ale najważniejsza jest chyba satysfakcja jaka odczuwa się po samodzielnym wykonaniu takiego zadania. Z dobrze dobraną farba i sprzętem do malowania nie potrzeba się martwić.