Inteligentne rozwiązania oświetleniowe

Nowoczesne wnętrza potrzebują inteligentnych rozwiązań oświetleniowych. Wybór odpowiedniej lampy może całkowicie zmienić wygląd całego salonu czy jadalni. W takich wnętrzach oświetlenie może pełnić funkcje praktyczne, ale również dekoracyjne – dlatego też warto przemyśleć ten wybór. Już dawno minęły czasy, gdy oświetlenie w każdym pomieszczeniu opierało się na jednej wiszącej lampie. Dziś lampy stają się małymi dziełami sztuki, które zachwycają pomysłowością.

Nowoczesne oświetlenie do salonu

Każde nowoczesne wnętrze potrzebuje dobrego oświetlenia, by podkreślić jego zalety, ukryć mankamenty lub by je powiększyć. Taki styl charakteryzuje się jasnym i dużym wnętrzem, które najczęściej urządzone jest minimalistyczni, industrialni lub w stylistyce skandynawskiej. W każdym z takich wnętrz najważniejsza jest funkcjonalność – dotyczy to wszystkich elementów wystroju – od mebli po dodatki w postaci lamp. Lampa w takim wnętrzu powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia (jeśli pokój jest mały – trzeba go powiększyć, gdy jest zbyt duży – trzeba sprawić, by był bardziej przytulny), wykonana z naturalnego solidnego i naturalnego materiału, który jest łatwy w czyszczeniu, a także musi dawać odpowiednio dużo światła.

Pomysł na inteligentne rozwiązania

W żadnym nowoczesnym wnętrzu nie powinno zabraknąć przemyślanego i dobranego do stylu oświetlenia. Ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie ku górze mocnego źródła światła w postaci lampy stojącej na podłodze – to sprawi, że sufit wyda się wyżej osadzony, a to znacznie powiększy całe pomieszczenie. Gdy pomieszczenie jest zbyt duże i trudno poradzić sobie z nadmiarem przestrzeni, zamiast zastawić ją zbędnymi meblami, warto zainwestować w kinkiety. Wydzielają one strefy w pokoju i sprawiają, że pomieszczenie będzie się wydawać znacznie bardziej przytulne. Kinkiety mogą sprawdzić się również idealnie w wąskich pomieszczeniach – zawieszenie kilku kinkietów w jednym rzędzie na całej długości ściany sprawi, że pomieszczenie wydłuży się optycznie. To idealne rozwiązanie do przedpokojów lub na ściany przy schodach.

Jaka lampa w nowoczesnym wnętrzu?

Lampy wiszące są chyba najbardziej popularnym rozwiązaniem – pięknym przykładem lamp wiszących są te z kolekcji Bubble Novodvorski. Dają odpowiednią ilość światła i dzięki nim można oświetlić duże przestrzenie. Czasami jednak w nowoczesnym wnętrzu nie jest potrzebne pełne, górne oświetlenie. Czasami wystarczy mniejsze źródło światła – wspomniany wcześniej kinkiet lub lampka na stolik. Światło punktowe sprawdzi się wspaniale, gdy pragniemy się zrelaksować na przykład przy czytaniu książki. Często konstrukcja światła punktowego pozwala na skierowanie źródła światła dokładnie w miejsce, które potrzebujemy.

Materiał, z którego wykonane jest oświetlenie, powinno być proste w czyszczeniu, ale jednocześnie winno uwydatniać funkcjonalność lampy. W zapomnienie Ochodzą więc lampy z ciężkimi, kryjącymi abażurami. Obecnie modne są lampy wykonane ze szkła czy metalu – pozwalają zwielokrotnić efekty świetlne i stanowią piękną ozdobę każdego wnętrza.