Inspiracje w nataurze – ciekawy dobór farb

Zachwycające wschody i zachody słońca, świat fauny i flory oraz zjawiska pogodowe, to prawdziwy spektakl kolorów. Natura dostarcza wielu inspiracji, a my staramy się otaczać nią na co dzień. Naturalne palety barw to nieprzemijający trend w dekoracji wnętrz. Podpowiadamy jak dobrać odpowiednie połączenia.

Jak odświeżyć kolor łazienki?

Klasyczny wystrój łazienki kojarzy się z dominacją jednego koloru: białego, niebieskiego lub zielonego. Odejście od tego schematu może owocować przełamaniem banalnego skojarzenia z morskim klimatem i nadanie wnętrzu nowego wyrazu.

Nietypowe połączenie kolorystyczne stanowi brąz i drewniane akcenty, wraz z bielą i ciepłymi, migdałowymi odcieniami. Takie zestawienie barw świetnie sprawdzi się w łazience, nadając jej przytulnego charakteru. Do bardzo ciemnego brązu mebli pasować będzie jasny kolor ścian i kontrastujące wykończenie w postaci białej armatury. Stanowi to połączenie farby w naturalnych barwach i nowoczesnego wzornictwa.

Kuchnia: co połączyć z bielą?

Nieprzerwanie prym w dekoracji kuchni wiedzie kolor biały. Można dopasować do niego niemalże każdy odcień, nawet czarny, który jest kłopotliwy jeżeli chodzi o stosowanie go w dekoracji pomieszczeń. Dla osób niechętnych na tak drastyczny krok, polecamy zamiennik w postaci koloru szarego. Dobrze wyglądać będzie również połączenie białego z brązem lub czerwienią. Efekt ocieplenia bieli uzyskać można poprzez zastosowanie drewnianych akcentów. Naszym faworytem jest jednak soczysta zieleń, która nada kuchni świeżego, wiosennego klimatu.

Jaki kolor wybrać do pokoju?

Myli się każdy, kto myśli że naturalne barwy to tylko stonowane kolory bez wyrazu. Dla energicznych osób, które chcą ożywić pomieszczenie polecamy lazurowy błękit w połączeniu z różem i pomarańczą, przywodzące na myśl rafę koralową. Wbrew pozorom, niebieski wcale nie ochładza tej palety. To połączenie nada charakteru pokojom dziecięcym oraz dziennym.

Jasny niebieski i żółty rozjaśnią każde pomieszczenie. Skojarzenie ze słonecznym niebem dodatkowo wzmocni dobór białych dodatków. Takie zestawienie pasuje do mocno oświetlonych pomieszczeń z dużą ilością okien, dlatego efektownie zaprezentuje się np. na poddaszu.

Chłodne i szare odcienie kojarzą się z ośnieżonymi szczytami gór i niechętnie wybieramy je jako motyw pomieszczeń w których spędzamy większość dnia. Biel, błękit i szarość to kolory sprzyjające skupieniu. W takiej atmosferze łatwiej o wyciszenie i koncentrację, dlatego taka paleta świetnie sprawdzi się we wnętrzach, którym chcemy nadać profesjonalny charakter, czyli np. w biurze.

W kwestii doboru kolorów do sypialni możliwości są nieograniczone. Kolejną inspiracją z natury jest soczysta zieleń, biel i fiolet. To energetyczne połączenie świetnie wygląda w czasie dnia, a w nocy nabiera romantycznego wyrazu. Dla osób pragnących ciemniejszej, ale wciąż lekkiej tonacji proponujemy burgundowy kolor ścian podkreślony białymi lub jasnoróżowymi dodatki.

Inspiracja kolorami natury to bezpieczne rozwiązanie w dekoracji wnętrz. Palety te nadają świeżości i wyrazistego charakteru pomieszczeniom. Klimat wnętrz tworzy się nie tylko poprzez meble i dodatki, ale przede wszystkim przez właściwie dobraną paletę kolorów. Dzięki temu każdy z nas może stworzyć przyjazną przestrzeń dla siebie.