Farby akrylowe i ich zastosowanie

farby akryloweDo odnawiania ścian w domu najczęściej stosuje się farby, które skutecznie wyparły tapety. Chcąc pomalować wnętrza, musimy wybrać farbę. W sklepach znajdziemy farby ftalowe, poliuretanowe, olejne oraz różnego rodzaju emulsje, w tym farby akrylowe. Ściany i sufity najczęściej maluje się właśnie farbami akrylowymi lub lateksowymi. Jaki jest ich zastosowanie?

Zalety farb akrylowych

Wśród sprzedawanych w marketach farb najpopularniejsze są emulsyjne farby akrylowe. Emulsja to dobrze wymieszana i rozpuszczana w wodzie porcja składników tworzących farbę. Spoiwem farb akrylowych jest wodorozcieńczalna żywica akrylowa. Emulsja charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża i tworzy szczelną powłokę, którą możemy zmyć z powierzchni ściany. Farbami akrylowymi możemy pomalować ściany gipsowe, powierzchnie, które pokryte są farbą lateksową i zagruntowane tynki.

Nie można ich nakładać na ściany, które pokryte są farbą olejową, gdyż akryl się z nimi nie połączy, a warstwa farby po prostu odpadnie.

Przed malowaniem musimy zeskrobać starą farbę olejową, zagruntować ścianę i dopiero wtedy malować farbami akrylowymi.

Jak nakładać farby akrylowe?

Jeśli chcemy pomalować ściany, musimy dobrze je do tego przygotować, co oznacza, że wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Kiedy grunt wyschnie, ubytki musimy uzupełnić zaprawą szpachlową, którą dobieramy w zależności od rodzaju tynku (może być gipsowa lub cementowa). Drobne pęknięcia można zaszpachlować naprawczą masą akrylową.

Fachowcy radzą, by przed malowaniem zagruntować każdą ścianę, co sprawi, że farba lepiej się z nią zwiąże. Bezwzględnie trzeba gruntować nowe tynki, zwłaszcza gipsowe, a także okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Nie trzeba tego robić w przypadku płyt gipsowo-włóknowych. Zabiegu gruntowania nie przeprowadza się na ścianach, które wcześniej były malowane.

Farby akrylowe nakłada się wałkiem, na który nabieramy odpowiednią ilość produktu. Zwróćmy uwagę na to, by wałek był czysty, więc przed użyciem oczyśćmy go z drobinek kurzu, nitek i śmieci. Farbę należy nakładać równolegle do okna, rozpoczynając tam, gdzie jest najwięcej światła. Malujemy od góry do dołu i z powrotem, długimi ruchami, lekko przyciskając wałek. Pamiętajmy, że malowanie krótkimi odcinkami w różnych kierunkach spowoduje nierównomierne rozprowadzenie farby na powierzchni, a w konsekwencji mogą powstać widoczne smugi. Malujemy całą ścianę, bez dłuższych przerw, by preparat był nałożony równomiernie.

Farbami akrylowymi pomalujemy całe mieszkanie. Jeśli chcemy zrobić to sami, malujmy zgodnie z zasadami sztuki malarskiej, gdyż właściwa taktyka jest kluczem do sukcesu.