Farba lateksowa czy akrylowa?

Kiedy decydujemy się na malowanie w mieszkaniu lub domu musimy zdecydować nie tylko o kolorze farby. Istotne będzie również jakich materiałów użyjemy. Obecnie najpopularniejszymi farbami są tak zwane emulsje. Są to farby wodorozcieńczalne, którego spoiwo stanowią różnego rodzaju żywice. Najwięcej zwolenników mają akrylowa i lateksowa farby emulsyjne.

Czym się różnią?

Zanim staniemy się zwolennikami poszczególnych rodzajów emulsji powinniśmy poznać różnice miedzy nimi. A różnią się przede wszystkim składem. Chodź w skład obydwu farb wchodzą żywice lateksowa ma ich znacznie więcej. Z ta cechą wiąże się kolejna różnica pomiędzy nimi dwoma. Lateksowa farba emulsyjna jest znacznie trwalsza i bardziej odporna na szorowanie. Obydwie farby bardzo dobrze sie nakłada, ale farby lateksowe wysychają znacznie szybciej. Ponadto farby te różnią się również odpornością na działanie promieni słonecznych. Emulsje lateksowe są na nie bardziej wytrzymałe, dlatego ściany nimi pomalowane dłużej zachowują swój odcień. Na korzyść farb akrylowych zazwyczaj działa ich cena, która z reguły jest dużo niższa, niż farb lateksowych. Ostatnia różnica pomiędzy tymi farbami, to powłoka jaką tworzą. Farby lateksowe po pomalowaniu dają efekt matowy, natomiast farby akrylowe tworzą powłokę lekko połyskującą.

Gdzie stosujemy?

Wszystkie emulsje mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Niektóre jednak, ze względu na swoje właściwości nadają sie do niektórych pomieszczeń, a do innych mniej. Tak jest również z farbami akrylowymi i lateksowymi. Emulsje lateksowe stosuje się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, narażonych na zabrudzenia, takich jak: korytarze, jadalnie, przedpokoje, kuchnie. Lateksowe farby emulsyjne o specjalnym przeznaczeniu pomagają utrzymać czystość w łazienkach, pralniach czy kuchniach.  Akrylowe natomiast częściej stosowane są do pokrywania sufitów i ścian w sypialniach, salonach lub pokojach dziecięcych.

Farby lateksowe i akrylowe można stosować we wszystkich typach pomieszczeń i na wszystkich popularnych podłożach. Obydwa rodzaje farb są bardzo dobrej jakości i dostępne w wielu atrakcyjnych kolorach. Najlepiej dobierać je ze względu na potrzeby pomieszczenia w którym chcemy je zastosować.