Efektywne i ekologiczne systemy ogrzewania budynków

Niszcząca działalność człowieka coraz bardziej obciąża środowisko naturalne. W związku z tym, musimy coraz poważniej myśleć o alternatywnych sposobach pozyskiwania energii i ekologicznym ogrzewaniu. Odpowiedzią na te problemy są pompy ciepła, które pozwalają efektywnie wykorzystywać energię odnawialną.

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to niewielkie ekologiczne urządzenia służące przede wszystkim do ogrzewania domu.
W tym celu pobierają ciepło pochodzące z otoczenia (wody, gruntu lub powietrza), czyli tak zwanego dolnego źródła, i przekazują je do źródła górnego – instalacji grzewczej (grzejników lub ogrzewania podłogowego). Tłumacząc działanie pomp ciepła, specjaliści porównują ich działanie do pracy lodówki. Lodówka chłodzi produkty spożywcze, a efektem ubocznym jej pracy jest pobrane od nich ciepło, które jest oddawane do pomieszczenia. Pompa pobiera ciepło z otoczenia, ogrzewa nim budynek, a efektem ubocznym jej pracy jest wychładzanie dolnego źródła. W związku z tym, do ogrzewania domu nie potrzeba żadnego paliwa. Do działania pomp ciepła niezbędny jest prąd, który napędza sprężarki, czyli główny element pompujący energię cieplną z dolnego źródła.

Dlaczego warto założyć pompy ciepła?

Pompy ciepła pracują w sposób nieszkodliwy dla środowiska, gdyż nie produkują dymu, popiołu ani żadnych innych substancji szkodliwych dla środowiska. Aby praca pompy była optymalna, dobierzmy jej moc do zapotrzebowania domu na ciepło. Urządzenie o zbyt dużej mocy może przyczynić się do zwiększenia kosztów inwestycji, a za małe spowoduje zbyt częste włączanie się sprężarki. Dobór mocy pompy ciepła należy powierzyć projektantowi instalacji grzewczej. Specjaliści zalecają, by wybierać pompy ciepła o mocy wystarczającej dla typowej temperatury w zimie (od 0°C do -10°C).
W okresach, kiedy temperatura spada znacznie poniżej zera, pompa ciepła musi być jednak wspomagana innym źródłem ciepła, czyli pracować w układzie biwalentnym.

Co poza pompami ciepła? Jakie dodatkowe źródło ciepła wybrać?

Niektóre pompy ciepła są wyposażone w elektryczne grzałki, które w czasie bardzo niskich temperatur panujących na zewnątrz wspomagają ogrzewanie domu. Takie rozwiązanie generuje jednak większe koszty za energię elektryczną, więc można po prostu zastosować olejowy kocioł kondensacyjny. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest wybór kominka z zamkniętą komorą spalania. Drewno jest bardzo efektywnym i odnawialnym źródłem energii, a nowoczesne wkłady kominkowe gwarantują pełną kontrolę procesu spalania drewna.

Montując pompy ciepła, zadbajmy o to, by była jak najmniejsza różnica między górnym a dolnym źródłem. Świetnie sprawdzi się wodne ogrzewanie podłogowe. Ekologiczny i bezpieczny sposób ogrzewania to najlepszy wybór dla naszego domu.