Drewno w kolorach tęczy

Z nową siłą powróciła moda na drewno w wyposażeniu wnętrz i ogrodów. Ta moda właściwie nigdy nie przeminęła, tyle że teraz maluje się drewno nie tylko w odcieniach brązu, ale coraz chętniej sięga się po farby do drewna w najróżniejszych kolorach. Palety barw są tak szerokie, że tylko wyobraźnia nas ogranicza.

Chodź, pomaluj mój świat

Zanim zdecydujemy o kolorze elementów drewnianych czy mebli, dobrze jest zaprojektować barwy w całym pomieszczeniu. Większość firm produkujących farby do drewna ma w swojej ofercie także farby do ścian i choć są to różne specyfiki, to można dobrać identyczne kolory produktów. Warto wybrać dokładnie taki sam odcień ściany i krzeseł albo pokusić się o stworzenie kompozycji różnych odcieni tego samego koloru. Interesujący efekt można osiągnąć w kuchni czy jadalni, gdy pomalujemy każde krzesło na inny kolor. Wiele osób decyduje się na przemalowanie drewnianych podłóg i mebli w sypialni. Łóżko i szafki nocne, z nudnych sosnowych, mogą szybko stać się intrygującymi meblami, a całe pomieszczenie nabrać wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru. Czasem wręcz nie warto wydawać pieniędzy na nowe meble sypialniane czy kuchenne. Bywa, że te, które mamy, są w świetnym stanie, tylko bardzo się już nam opatrzyły i wystarczy kilka puszek farb do drewna, by stworzyć zupełnie nową przestrzeń. Gdy jeszcze dobierzemy nowe zasłonki czy ozdobne poduszki, to efekt może być tyleż zaskakujący, co piękny.

Renowacja farbą do drewna

Zdarza się, że swoje pierwsze mieszkanie urządzamy meblami zebranymi pośród krewnych i znajomych. Często sprzęty są podniszczone, w różnych stylach i stwarzają wrażenie tymczasowości. Gdy je wstawialiśmy do domu byliśmy przekonani, że to tylko na chwilę. Czasem ta „chwila” się przedłuża, a decyzję o zakupie nowego wyposażenia musimy odsunąć na przyszłość. Wtedy warto rozważyć zakup kilku metrów tkanin, by zakryć podniszczone i niemodne tapicerki kanapy czy foteli , a także kupić puszkę czy dwie farby do drewna, by zmienić i odnowić elementy i meble drewniane. Porysowane i uszkodzone powierzchnie drewniane trzeba dobrze oczyścić papierem ściernym, odtłuścić, a następnie uzupełnić ubytki szpachlą do drewna. Tak przygotowane można już śmiało malować farbą. Do drewna poszarzałego, z plamami, śladami uzupełniania szpachlą najbardziej nadają się farby akrylowe, bo mają dużą przyczepność, tworzą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV (czyli nie będą blaknąć).

Zmiana barw we wnętrzach potrafi całkowicie je odmienić, naprawienie i przemalowanie drewnianych mebli może nadać im drugie życie, a gdy dobierzemy kolory, które lubimy, to uczynimy ze swojego mieszkania miejsce wyjątkowe.