Do czego jeszcze można użyć farby emulsyjnej?

Markety budowlane i specjalistyczne sklepy oferują wiele rodzajów farb. Planując malowanie mieszkania, stajemy przed dylematem, jakim jest wybór odpowiedniego produktu farby. Przede wszystkim musimy zdecydować się na właściwy odcień, ale równie ważny jest rodzaj farby. Najpopularniejsze są farby emulsyjne. Czy można nimi malować wszystkie powierzchnie?

Farby emulsyjne – najpopularniejsze farby do wnętrz

Większość dostępnych w sklepach farb to farby emulsyjne, zwane również dyspersyjnymi, które są najczęściej używanymi farbami do ścian. Podstawowym składnikiem takich farb są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które odpowiadają za kolor farb. Farby emulsyjne nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Można nimi pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe i drewno. Za pomocą tego typu farb do ścian można uzyskać powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące. Farby emulsyjne nie kapią i są bardzo wydajne. Jeden litr wystarczy na pomalowanie od 9 do 15 m kw. ściany. Zaletą tego typu produktów jest także to, że szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane.

Od czego zależą właściwości farb emulsyjnych?

W farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda. W zależności od stopnia ścieralności możne je czyścić na sucho lub nawet na mokro. Takie właściwości posiadają akrylowe i lateksowe farby emulsyjne do ścian. Podwyższoną wytrzymałość na mycie mają farby lateksowe, z których, w zależności od stopnia ścieralności, można zmywać lub nawet ścierać ewentualne plamy. Do łazienek i pralni, czyli pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, wybierzmy dedykowane do nich farby lateksowe. Niektóre z tego typu farb dodatkowo zawierają substancje chroniące malowane ściany przed działaniem grzyba i pleśni.

Gdzie jeszcze sprawdzą się farby emulsyjne?

Farby emulsyjne są idealne do malowania ścian i sufitów, gdyż nie ściekają podczas malowania, a po wyschnięciu tworzą powłokę odporną na szorowanie. Nie znaczy to, że nie można ich używać do malowania drewna. W składzie mają mniej żywicy i więcej wypełniaczy, więc stosuje się je jako farby podkładowe. Na warstwę wierzchnią wybiera się emalie, które mają więcej żywicy, więc gwarantują lepszy połysk i gładkość powłoki. Wybór odpowiednich farb emulsyjnych do ścian nie jest łatwy, ale warto dobrze poszukać, by móc cieszyć się piękną powłoką ściany. Pozostałości po remoncie możemy wykorzystać jako warstwę podkładową, gdy będziemy malować komodę.