Czym zastąpić bejcę do drewna

Do barwienia drewna z reguły wykorzystywana jest bejca. Daje ona możliwość nadania przedmiotom wykonanym z drewna określonego koloru, bądź pozwala na podkreślenie jego naturalnego koloru. Bejca nie zabezpiecza drewna i koniecznie trzeba użyć kolejnego preparatu, który ją utrwali. Czym można ją zastąpić? Jaki produkt z oferty marketów budowlanych najlepiej się sprawdzi?

Czym jest bejca do drewna?

Bejca do drewna to preparat barwiący pozwalający również na impregnację drewna. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bejc do drewna, pozwalających na uzyskanie różnorodnych efektów wykończeniowych. Inne bejce będą używane do nowych mebli, a inne do renowacji starych drewnianych mebli. Do najczęściej stosowanych bejc należą: bejca rozpuszczalnikowa, bejca spirytusowa, bejca pigmentowa, bejca woskowa, bejca antyczna, bejca do zastosowań zewnętrznych i bejca wodna.

Bejce najczęściej stosowane są do wykończenia mebli i drobnych przedmiotów drewnianych. Jednak można nimi malować również większe powierzchnie takie jak podłogi czy boazerie.

Jakie produkty mogą zastąpić bejcę do drewna?

Okazuje się, że nie zawsze bejca spełnia wszystkie wymagania osób, które chcą odnowić czy zabezpieczyć drewniane przedmioty. Wówczas warto zastanowić się nad wykorzystaniem innych produktów barwiących o właściwościach podobnych do bejcy do drewna. Bejcę do drewna można zastąpić między innymi takimi produktami, jak:
Home renovation, worker painting wooden door, varnishing lakierobejca – jest to produkt łączący w sobie właściwości barwiącego impregnatu (bejcy) oraz produktów zabezpieczających drewno (lakier). Lakierobejca w zależności od składu może zabezpieczać drewno przed powstawaniem pleśni i szkodnikami. Jednocześnie chroni je również przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć czy blaknięcie w związku z ekspozycją na słońce, dlatego poleca się ją do stosowania na zewnątrz. Lakierobejca podkreśla naturalny kolor drewna i jego fakturę. Można też wybrać produkt w kolorach nietypowych dla drewna np. fiolet czy zieleń;
farby do drewna – farby do drewna z reguły mają całkowite krycie, chociaż na rynku są też produkty, które mają na celu jedynie podkreślić kolor drewna i jego fakturę. Farby są polecane przede wszystkim dla osób, które chcą całkowicie ukryć rysunek słoi. Warto wybierać farby, które oprócz efektu dekoracyjnego, będą pielęgnowały drewno. Dodatkowym atutem wykorzystania farby jest to, że dają one różnorodne wykończenia np. na wysoki połysk, matowe, półmatowe, satynowe i metaliczne, dzięki czemu można osiągnąć bardzo ciekawe rezultaty przy ich wykorzystaniu;
oleje do drewna – oleje do drewna to środki podkreślające naturalny kolor drewna. W zależności od gatunku drewna mogą je nieco przyciemnić, są też preparaty o właściwościach wybielających. Oleje można stosować praktycznie do wszystkich powierzchni drewnianych, również tych położonych w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnia czy łazienka. Olej zwiększa odporność drewna na zarysowania i odbarwienia i dodatkowo odżywia je oraz nadaje ciekawy efekt wykończenia.