Czym pomalować podłogę z desek?

Piękność i trwałość podłóg drewnianych zależy od tego, czy zadba się o ich prawidłowe zabezpieczenie. Lakierowanie parkietu nie jest jedyną dostępna opcją. Istnieje również drugie rozwiązanie poprzez malowanie parkietu specjalnym olejem, czyli olejowanie. Jednak, aby te opcję były możliwe, należy wybrać rodzaj drewna łatwo poddający się renowacji.

Co wybrać lakierowanie parkietu, a może malowanie parkietu?

Na samym wstępie należy wspomnieć, że wybór powłoki zabezpieczającej, należy oprzeć na kliku aspektach. Są to wielkość elementów lakierowanych, rodzaj drewna podłogowego oraz intensywność eksploatowania pomieszczenia, w którym będzie miało miejsce lakierowanie parkietu lub malowanie parkietu.

Efekt najbardziej naturalnej w dotyku podłogi uzyska się, jeśli decyzja padnie na malowanie parkietu poprzez olejowanie. Co więcej olej powinny wybrać osoby, które cenią sobie wzór drewnianych słoi i nielubiący połysku. Wadą malowania olejem jest to, że w większym stopniu uwydatnia on niedoskonałości podłogi. Za nim rozpocznie się zabieg olejowania trzeba koniecznie wykonać cyklinowanie podłogi. Zaletą oleju jest również jego uniwersalność, dzięki której można go używać we wszystkich pomieszczeniach. Nadaje się on również do pokrywania większości gatunków drewna.

Malowanie desek z drewna
Malowanie desek z drewna

Jeśli chodzi o lakierowanie parkietu i wybraniu lakieru wodnego, to ta opcja pozwala na zachowanie w jak największym stopniu naturalnego wyglądu drewna. W przypadku lakierów wymaga się jednak ich odpowiedniego doboru do gatunku drewna oraz funkcji jakie pełni pomieszczenie. Przewagą lakieru nad olejem jest fakt, że wymaga on mniejszej liczby zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak prawidłowo wykonać lakierowanie parkietu i malowanie parkietu?

Jeśli chodzi o lakierowanie parkietu to wybór lakieru jest podyktowany gatunkiem drewna. W przypadku drewna liściastego najlepiej zdecydować się na lakiery poliuretanowe. Jednak jest jeden wyjątek w postaci kwaśnego drewna zawierającego garbniki (np. dąb. Drewno to , wchodząc w reakcję z wspomnianym wyżej lakierem, ma skłonność do ciemnienia. W tym przypadku konieczne jest jeszcze lakierowanie parkietu podkładem. Drewno egzotyczne wymaga podkładu oraz lakieru odpowiedniego do swoich właściwości. Z kolei drewno iglaste najlepiej pokrywać lakierem uretanowym lub uretanowo – alkidowym. Przy tym drewnie należy też pamiętać o przemyciu powierzchni podłogi benzyną lub acetonem, aby pozbyć się żywicy.

Malowanie podłogi olejem zyskuje na uznaniu, ze względu na rozpowszechniany coraz głośniej zdrowy styl życia. Co więcej jest to nie tylko ekologiczny sposób, ale także estetyczny dla oka. Olejowanie zmniejsza połysk drewna, ale uwypukla jego strukturę oraz usłojenie powierzchni, a także pozwala wydobyć kolor drewna. Preparat olejowy cechuje się tym, że wnika bardzo dokładnie w drewno oraz nie powoduje powstawania na powierzchni podłogi żadnej wyczuwalnej powłoki.