Czym malować elewacje?

Wszyscy znamy powiedzenie, że liczy się to co w środku a nie na zewnątrz. Z pewnością jest w tym wiele prawdy, aczkolwiek nie oszukujmy się – wygląd zewnętrzny również jest istotny. Dlatego wiele osób, które mieszkają w domkach jednorodzinnych, zastanawiają się czym malować elewacje. Jakie farby wybrać? W jaki sposób położyć farby elewacyjne, aby nie tylko doskonale się prezentowały, ale również utrzymały swój wygląd przez dłuższy czas?

Jak zabrać się do malowania elewacji?

Przede wszystkim trzeba przygotować elewację do malowania. A to oznacza, że konieczne jest sprawdzenie, w jakim stanie znajdują się ściany, czy tynk jest bardzo popękany, czy nie ma jakiś większych dziur. Jeśli nawet takowe są, to można je załatać zaprawą murarską – ważne bowiem, aby przed przystąpieniem do malowania elewacji mieć wyrównaną powierzchnię, którą należy malować. Kiedy to wszystko jest przygotowane, czas wybrać farby elewacyjne, jakimi się będziemy posługiwać. Myli się ten, kto uważa, że farby dobierane są tylko ze względu na kolor. Otóż farby elewacyjne to specjalny, bardziej wytrzymały produkt, który dobiera się ze względu na rodzaj elewacji.

Jakie farby elewacyjne wybrać?

Farby do malowania elewacji to bardzo szeroka gama produktów. Dostępne są bowiem farby elewacyjne silikonowe, akrylowe, silikatowe, silikatowo-silikonowe, jak również farby wapienne czy cementowe. Przeważnie dobiera się je pod względem rodzaju elewacji. Poniżej przedstawiamy krótką ściągę z tego, jakie farby najlepiej dobrać do określonej elewacji.

  • Tynk mineralny, cegła lub beton – tu sprawdzą się w zasadzie wszystkie rodzaje farb elewacyjnych
  • tynk silikatowy – na takiej elewacji najlepiej prezentują się farby silikatowe oraz silikatowo-silikonowe
  • tynk akrylowy – licząc na doskonały efekt, warto użyć farby akrylowej, ale również farby silikonowej
  • tynk silikonowy – tutaj najlepszym rozwiązaniem jest farba silikonowa

Jakie kolory farby pasują do elewacji?

Przyjęło się, że elewacja budynku powinna harmonizować z otoczeniem, nie powinna być zbyt kontrastowa. Dlatego najbardziej polecane kolory spośród farb elewacyjnych to białe, pastelowe żółcie czy beże. Jednak jeśli takie jest życzenie właściciela można postawić na bardziej wyraziste barwy – to już kwestia indywidualnego gustu przy wyborze farby.

Malowanie elewacji – o czym pamiętać?

Kupując farby do malowania elewacji, dokładnie przeczytać należy wskazówki producenta. Dowiemy się z nich, że malowanie powinno się odbywać w dzień bezdeszczowy, w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza. Decydując się na samodzielne malowanie elewacji pamiętajmy, aby nigdy farby nie nakładać w bezpośrednim nasłonecznieniu, ponieważ bardzo szybko zaschnie i może okazać się, że są różnice w kolorze na innych fragmentach budynku. Podczas malowania jednorazowo nakładamy farbę na całą malowaną powierzchnię. Tak odświeżona elewacja posłuży przez kolejne kilkanaście lat.