Czy rekuperacja to klimatyzacja

Okazuje się, że rekuperacja i klimatyzacja nie są pojęciami tożsamymi, choć wiele osób nadal je ze sobą myli. Ich zadaniem jest zapewnienie obecności w pomieszczeniu powietrza o odpowiednich parametrach. Czym zatem różnią się klimatyzatory od rekuperatorów? Jaka jest mechanika ich działania?

Czym różni się rekuperacja od klimatyzacji?

Rekuperacja oparta jest na wymianie powietrza. Rekuperatory Thesslagreen wywiewają z pomieszczenia zużyte powietrze, a do środka wpuszczają świeże. Z kolei klimatyzacja polega na obróbce powietrza, które już znajduje się w środku pomieszczenia. Powietrze to modyfikowane jest pod względem temperatury oraz stopnia wilgotności, ale nie podlega wymianie.

Rekuperacja i klimatyzacja w znacznym stopniu wpływają na właściwości powietrza w danym pomieszczeniu. Rekuperacja pozwala na jego wymianę, a klimatyzacja prowadzi do zmiany jego parametrów. Celem działania rekuperatorów Thesslagreen jest dostarczenie człowiekowi świeżego powietrza. Nawiewane powietrze zawiera duże stężenie tlenu, a małe stężenie wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla. Działanie klimatyzacji skupione jest natomiast na poprawie komfortu cieplnego, a więc zmianie temperatury powietrza (20-26 stopni Celsjusza) i jego wilgotności (40-60%).

Rekuperacja – nie tylko dla zdrowia

Rekuperatory Thesslagreen korzystają z wymienników ciepła, które podgrzewają chłodne powietrze i chłodzą ciepłe. Świeże powietrze jest zasysane z zewnątrz budynku za pomocą specjalnego otworu, kierowane na wymiennik ciepła i transportowane do danego pomieszczenia. Z kolei zużyte powietrze trafia poprzez wymiennik ciepła na zewnątrz. W zależności od aktualnych warunków pogodowych dostarczane do środka powietrze jest ogrzewane lub chłodzone, co zapewnia optymalne stężenie tlenu oraz najlepszy poziom wilgotności. Poza tym pozwala to znacznie obniżyć koszty zapewnienia odpowiedniej temperatury np. zimą.

Klimatyzatory i ich działanie

Klimatyzatory są urządzeniami prostymi, które służą do szybkiego i skutecznego chłodzenia powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu oraz do odprowadzenia z niego zbędnej wilgoci. Podobnie jak rekuperatory  Thesslagreen składają się one z wymiennika ciepła. Czynnik chłodzący krąży przez ten element, pobiera ciepło z gorącego powietrza w parowniku i oddaje je w skraplaczu, chłodząc powietrze. Przy tym wyróżnia się trzy różne mechanizmy systemu klimatyzacji:

  • system CAV – powietrze dostarczane jest ze stałym natężeniem i zmienną temperaturą,
  • system VAV – powietrze dostarczane jest ze zmiennym natężeniem i stałą temperaturą,
  • system VRV – zmienna jest objętość czynnika chłodzącego, na ogół freonu.

Co wybrać – rekuperator czy klimatyzator?

Wydaje się, że jedynie rekuperatory Thesslagreen są w stanie zapewnić zdrową i skuteczną wymianę powietrza. Klimatyzatory skupiają się jedynie na poprawie jego parametrów i nie są w stanie usunąć z niego wszystkich zanieczyszczeń czy alergenów. Można je stosować natomiast jako uzupełnienie systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła.

Po więcej informacji oraz okazji zakupowych zapraszamy na stronę: https://www.klima-sky.pl/.